Krachující Pilsen Steel zachráněna? Firmu chce koupit miliardář Bochenek

Ostravská společnost BR Group, kterou vlastní podnikatel a miliardář Rudolf Bochenek, má zájem o koupi firmy Pilsen Steel. Plzeňské hutě a kovárny s téměř 600 zaměstnanci v lednu kvůli nedostatku peněz na provoz zastavily výrobu. Podnik, na který ruští majitelé před téměř čtyřmi měsíci podali návrh na insolvenci, dluží více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. V úterý zástupci skupiny navštívili provoz a jednali s managementem firmy, řekl ČTK výkonný ředitel ostravské skupiny Jan Gajda.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Průmysl
doporučujeme

BR Group je seskupení výrobních společností s ryze českým kapitálem, které působí především v textilním průmyslu, výrobě dílů pro automobilový průmysl a strojírenství. Patří do něj například Lanex, Conrop, Komas a Singing Rock. Skupina s ročním obratem přes 3,6 miliardy korun zaměstnává 2100 lidí, z toho 85 procent v ČR.

BR Group teď analyzuje situaci. "Zájem o Pilsen Steel navazuje na naše dosavadní aktivity a případná akvizice by významně rozšířila strojírenskou část celé skupiny," řekl Gajda.

Po prvním setkání s managementem cítí potenciál firmy Pilsen Steel a chce v jednáních pokračovat. "Firmu bychom rádi získali, nastartovali a začlenili do naší skupiny. Pro její provoz máme výborné personální i finanční zázemí," dodal. Ostravský podnikatel a miliardář Bochenek prodal v roce 2008 Štěrkovny Dolní Benešov a začal budovat průmyslový holding působící v ČR, Polsku, na Slovensku a v Rusku. Skupinu stále rozšiřuje o nové akvizice.

O Pilsen Steel, kterou přestala financovat banka VEB Kapital, dceřiná firma ruské státní Vněšekonombanky, má podle předsedkyně odborů Ivanky Smolkové zájem také strojírenská skupina Czechoslovak Group Jaroslava Strnada a pražská firma Trojek, významný obchodník s kovovými odpady. A mluví se ještě o nějakém Rusovi, uvedla.

Pilsen Steel, v níž funguje od března insolvenční správce Jaroslav Brož z Brna, je od ledna v režimu odstávky výroby, která má trvat do konce roku. Lidé jsou doma za 75 procent náhrady mzdy. Soud přijímá přihlášky pohledávek věřitelů; podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. První jednání soudu o přezkumu pohledávek bude 19. června.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odkud pochází kapitál v Česku? Na Čínu zapomeňte, většinu vlastní země EU

22.05.2019 14:37 Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich…

Studený květen přinesl pokles zájmu o pivo, restauracím klesly tržby

21.05.2019 14:34 Studené jarní počasí snížilo restauracím s venkovním posezením tržby. Podle společnosti Storyous,…

Babišův byznys dále posiluje, dominuje na trhu s umělým oplodněním

21.05.2019 09:20 Zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO),…

Dohody mezi EU a Japonskem? Využívá je jen třetina českých exportérů

21.05.2019 08:29 Zatím jen třetina českých firem začala využívat výhod, které poskytuje únorová dohoda o volném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama