Krachující Pilsen Steel zachráněna? Firmu chce koupit miliardář Bochenek

Ostravská společnost BR Group, kterou vlastní podnikatel a miliardář Rudolf Bochenek, má zájem o koupi firmy Pilsen Steel. Plzeňské hutě a kovárny s téměř 600 zaměstnanci v lednu kvůli nedostatku peněz na provoz zastavily výrobu. Podnik, na který ruští majitelé před téměř čtyřmi měsíci podali návrh na insolvenci, dluží více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. V úterý zástupci skupiny navštívili provoz a jednali s managementem firmy, řekl ČTK výkonný ředitel ostravské skupiny Jan Gajda.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Průmysl
doporučujeme

BR Group je seskupení výrobních společností s ryze českým kapitálem, které působí především v textilním průmyslu, výrobě dílů pro automobilový průmysl a strojírenství. Patří do něj například Lanex, Conrop, Komas a Singing Rock. Skupina s ročním obratem přes 3,6 miliardy korun zaměstnává 2100 lidí, z toho 85 procent v ČR.

BR Group teď analyzuje situaci. "Zájem o Pilsen Steel navazuje na naše dosavadní aktivity a případná akvizice by významně rozšířila strojírenskou část celé skupiny," řekl Gajda.

Po prvním setkání s managementem cítí potenciál firmy Pilsen Steel a chce v jednáních pokračovat. "Firmu bychom rádi získali, nastartovali a začlenili do naší skupiny. Pro její provoz máme výborné personální i finanční zázemí," dodal. Ostravský podnikatel a miliardář Bochenek prodal v roce 2008 Štěrkovny Dolní Benešov a začal budovat průmyslový holding působící v ČR, Polsku, na Slovensku a v Rusku. Skupinu stále rozšiřuje o nové akvizice.

O Pilsen Steel, kterou přestala financovat banka VEB Kapital, dceřiná firma ruské státní Vněšekonombanky, má podle předsedkyně odborů Ivanky Smolkové zájem také strojírenská skupina Czechoslovak Group Jaroslava Strnada a pražská firma Trojek, významný obchodník s kovovými odpady. A mluví se ještě o nějakém Rusovi, uvedla.

Pilsen Steel, v níž funguje od března insolvenční správce Jaroslav Brož z Brna, je od ledna v režimu odstávky výroby, která má trvat do konce roku. Lidé jsou doma za 75 procent náhrady mzdy. Soud přijímá přihlášky pohledávek věřitelů; podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. První jednání soudu o přezkumu pohledávek bude 19. června.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

26.02.2020 21:25 Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení…

Lidé v karanténě mají nárok na náhradu mzdy

26.02.2020 20:18 Pracovníci, kteří by skončili kvůli ochraně před šířením koronaviru v karanténě, mají nárok na…

Čtyři pětiny zaměstnanců nemohou pracovat z domova

26.02.2020 19:53 Téměř čtyři pětiny (79 procent) zaměstnanců v Česku nemají možnost pracovat z domova. Ať již proto,…

Kvůli koronaviru v Itálii mají české firmy potíže

26.02.2020 19:31 Některé české firmy mají kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem v Itálii problémy s dodávkami. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama