Další růst platů ve státní sféře? Odbory vyzvaly vládu k brzkému zahájení vyjednávání

Odbory veřejného sektoru vyzvaly dnes vládu, aby s nimi začala co nejdříve jednat o růstu platů pro příští rok. Jaké navýšení budou pro zaměstnance státu a veřejných služeb požadovat, zatím odmítly upřesnit. ČSSD jako menší vládní strana brzké zahájení vyjednávání kabinetu s předáky podporuje.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

CZK
doporučujeme

Novinářům to dnes po setkání vedení sociálních demokratů s odboráři řekli předseda strany Jan Hamáček a šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Ve veřejných službách a správě pracovalo loni podle informačního výdělkového systému ministerstva práce 640.700 lidí. Průměrný plat dosáhl 35.437 korun. Platy ve veřejných službách a správě se zvyšovaly naposledy letos v lednu. Tarify - tedy základ příjmu - se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Velká část peněz měla putovat do odměn.

"Budeme požadovat růst do tarifů. Zkušenost, kterou jsme si letos bohužel všichni odstáli, je, že kde byl slíben nadtarifní růst, tak je prakticky nerealizován. Nevidíme žádný důvod, aby zaměstnanci státu a další byli jakkoliv kráceni tím, že politik slíbí a zaměstnanec neobdrží," uvedl Středula. Dodal jen, že odbory budou usilovat o "významné navýšení" a požadavek sdělí vládě na prvním jednání.

K rychlému zahájení vyjednávání odborů s kabinetem se kloní i ČSSD. "Nechceme držet zaměstnance v nejistotě," uvedl Hamáček. Připomněl loňská vyjednávání, kdy se o přidání rozhodlo až v září krátce před tím, než vláda schvalovala rozpočet.

Podle šéfa ČSSD dnes vedení strany a odborů diskutovalo o postupu přípravy rozpočtu a o představách o růstu výdělků. Ty jsou zatím rozdílné. "Liší se možnosti, jak je dnes nastaven státní rozpočet, respektive jak jsou jednání rozběhlá," uvedl Hamáček. Pokud by se podle něj podařilo sociálním demokratům prosadit "návrhy na straně příjmů", navýšení by se mohlo blížit požadavku odborů. ČSSD navrhuje bankovní a digitální daň.

Odbory loni původně usilovaly pro učitele o 15 procent vyšší sumu na výdělky a pro ostatní pracovníky veřejného sektoru o zvýšení tarifů o deset procent, a to od října. Dnes poukazovaly na dřívější vládní sliby, že by učitelé měli dostat 15 procent navíc, neučitelské profese a zdravotníci deset procent.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před nedávnem řekl, že takové zvyšování výdělků jako v minulých letech kvůli zpomalování hospodářského růstu neočekává. Ministerstvo financí před dvěma týdny upřesnilo odhady letošního růstu české ekonomiky na 2,4 procenta, původně předpovídalo zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 2,9 procenta.

ČMKOS zastřešuje 13 odborových svazů veřejného sektoru, mezi které patří kromě úřednických odborů třeba zdravotnické, školské či hasičské odbory. V Asociaci samostatných odborů (ASO) je pak vlivný Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL).

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost CME vznikla před 26 lety, v ČR vlastní TV Nova

27.02.2020 06:36 Vizitka společnosti CME (její akcionáři dnes mají hlasovat o návrhu na převzetí firmy skupinou PPF…

Americký senátor podle PPF vychází z nepravdivých informací

27.02.2020 06:31 Skupina PPF se ohradila proti americkému senátoru Marcu Rubiovi, který chce, aby americká vláda…

Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

26.02.2020 21:25 Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení…

Lidé v karanténě mají nárok na náhradu mzdy

26.02.2020 20:18 Pracovníci, kteří by skončili kvůli ochraně před šířením koronaviru v karanténě, mají nárok na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama