Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovně. Termín 2. května se již blíží.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) musí odevzdat nejpozději 2. května přehledy o příjmech a výdajích. Zacílit musí nejen na ČSSZ ale také na zdravotní pojišťovnu. 

"Přehled o příjmech a výdajích za daný kalendářní rok je (dle § 15 zákona č. 589/1992 Sb.) povinna podat každá OSVČ, která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. V tomto přehledu se kromě daňového základu uvádějí údaje rozhodné pro provádění důchodového pojištění OSVČ, především vyměřovací základy a výše pojistného na důchodové pojištění. Tento tiskopis lze v zákonných lhůtách podat jako řádný či jako opravný," píše se o povinnosti na stránkách eportal.cssz.cz, společně také s návodem, jak dokument úřadu odevzdat.

Pokud je pro někoho termín nezvladatelný, nabízí se ještě jedno řešení. Pokud za OSVČ zpracovává daňové přiznání daňový poradce je možné dokumenty odevzdat až do 1. srpna. Nicméně úřady musí být o této skutečnosti dopředu informovány.

Povinnost se nevyplatí brát na lehkou váhu, jelikož nejen, že se nepodáním dokumentů OSVČ nevyhne povinnosti, ale navíc hrozí pokuta až 50. tisíc korun.

Za den podání se považuje den, kdy sociálka nebo zdravotní pojišťovna přehled obdrží. U osobního nebo elektronického podání se za den podání bere tento den.

Účelem je získat informace pro vyměření nových záloh na platby na sociální a zdravotní pojištění. Informaci tak musí dodat i ti, kteří žádné příjmy ani výdaje nemají, nebo mají jen příjmy do 15 000 korun ročně a nemusí podávat daňové přiznání.  

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej elektromobilů v Česku se příští rok ztrojnásobí, soudí experti

13.11.2019 16:42 Prodej nových elektromobilů na českém trhu by se měl v příštím roce více než ztrojnásobit na 3000…

Znáte pravidla hospodářské soutěže? ÚOHS spustil nový informační web

13.11.2019 13:37 Antimonopolní úřad dnes spustil internetové stránky Abeceda hospodářské soutěže. Malým a středním…

Pražské letiště rozšíří druhý terminál. Projekt přijde na 16 miliard

13.11.2019 13:20 Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028. Investici za 16…

Škoda Auto hlásí vyšší odbyt. Které modely jsou nejprodávanější?

13.11.2019 12:42 Automobilka Škoda Auto dodala v říjnu zákazníkům 105.300 vozů, meziročně o 5,9 procenta více. V ČR…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama