Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovně. Termín 2. května se již blíží.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) musí odevzdat nejpozději 2. května přehledy o příjmech a výdajích. Zacílit musí nejen na ČSSZ ale také na zdravotní pojišťovnu. 

"Přehled o příjmech a výdajích za daný kalendářní rok je (dle § 15 zákona č. 589/1992 Sb.) povinna podat každá OSVČ, která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. V tomto přehledu se kromě daňového základu uvádějí údaje rozhodné pro provádění důchodového pojištění OSVČ, především vyměřovací základy a výše pojistného na důchodové pojištění. Tento tiskopis lze v zákonných lhůtách podat jako řádný či jako opravný," píše se o povinnosti na stránkách eportal.cssz.cz, společně také s návodem, jak dokument úřadu odevzdat.

Pokud je pro někoho termín nezvladatelný, nabízí se ještě jedno řešení. Pokud za OSVČ zpracovává daňové přiznání daňový poradce je možné dokumenty odevzdat až do 1. srpna. Nicméně úřady musí být o této skutečnosti dopředu informovány.

Povinnost se nevyplatí brát na lehkou váhu, jelikož nejen, že se nepodáním dokumentů OSVČ nevyhne povinnosti, ale navíc hrozí pokuta až 50. tisíc korun.

Za den podání se považuje den, kdy sociálka nebo zdravotní pojišťovna přehled obdrží. U osobního nebo elektronického podání se za den podání bere tento den.

Účelem je získat informace pro vyměření nových záloh na platby na sociální a zdravotní pojištění. Informaci tak musí dodat i ti, kteří žádné příjmy ani výdaje nemají, nebo mají jen příjmy do 15 000 korun ročně a nemusí podávat daňové přiznání.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama