Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona. Předseda vlády to uvedl na twitteru. ČTK poté schůzku potvrdili také zástupci těžařů. Jednání mají pokračovat příští týden. Ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace na začátku dubna upozornily, že ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje v aktuální verzi novely zrušit s okamžitou platností pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. Proti tomuto návrhu se postavila například Těžební unie nebo Teplárenské sdružení ČR.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Těžaři chtějí ujištění, že dodržíme zákon a nezrušíme moratorium na nezvyšování těžebních poplatků, které má trvat ještě dva roky. Já chci zase garance na tvorbu rezerv pro sanace. Záruky, že z těch firem zase neodtečou peníze do zahraničí," uvedl dnes Babiš.

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který se jednání také účastnil, jej označil za náročné, ale korektní. "Příští týden pokračujeme a dotáhneme," tweetnul.

Hnutí Duha a organizace Greenpeace dnes uvedly, že považují možné uzavření dohody na udržení moratoria za skandální. "Ústup ze zrušení moratoria by znamenal, že tato vláda poplatky už nebude moci zvýšit a poruší svůj programový slib daný občanům i poslancům a bude dál přicházet o miliardy za nerostné bohatství," řekl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Kabinet se měl novelou zabývat v polovině února, projednání bylo ale odloženo. Zhruba 30 podporovatelů ekologických hnutí tehdy protestovalo před Strakovou akademií. Žádali vládu právě o bezodkladné zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků a o jejich zvýšení na deset procent tržní ceny uhlí.

Tehdy předkládaná verze normy počítala s tím, že vláda bude moci výši poplatků z těžby nerostů měnit častěji. Návrh rušil pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů, novela se však neměla týkat prvního pětiletého období, které běží od roku 2017.

Na tvorbě novely se podílel Český báňský úřad (ČBÚ). Jeho mluvčí Bohuslav Machek za jednu ze stěžejních změn z pohledu úřadu již dříve označil stanovení data, do kdy nejpozději mají těžební organizace mít na bankovním účtu veškeré peníze k zajištění sanací a rekultivací pozemků dotčených těžbou.

Tuto povinnost měli podle únorové verze dokumentu mít ke dni trvalého ukončení dobývání ložiska, nejpozději však do 30. června 2035. Podle Machka prosazoval ČBÚ dřívější termín, návrh však neprošel. Dosud mohly těžaři mít hodnotu rezerv například i ve strojích. Podle informací ČTK může být v rámci aktuální dohody mezi těžaři a vládou tato doba zkrácena.

Firmy, které v Česku odvádí poplatky z těžby nerostných surovin, odvedly předloni státu a obcím na úhradách z vydobytých nerostů téměř 930 milionů korun. Meziroční nárůst byl více než dvojnásobný. Podle MPO se ve výši odvodů projevila legislativní úprava, která začala být účinná na začátku roku 2017. Vláda v ní schválila dvojnásobné zvýšení výnosu z úhrad z vydobytých nerostů proti výši odváděné v roce 2013. Výjimku tvoří radioaktivní nerosty, ropa a hořlavý zemní plyn, černé uhlí a hnědé uhlí dobývané hlubinným způsobem, kde zůstala výše výnosu zachována.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recese? Důvěra v českou ekonomiku klesá. Je nejníže za tři roky

24.05.2019 10:23 Důvěra v českou ekonomiku se letos v květnu propadla na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Oproti…

Škoda představila Superb plug-in hybrid a elektrické Citigo iV

23.05.2019 19:50 Aktualizováno Modernizovaný vůz Superb s plug-in hybridním pohonem a automobil Citigo s čistě elektrickým motorem…

Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršují, uvedl prezident Hospodářské komory

23.05.2019 11:56 Aktualizováno Podmínky pro podnikání v Česku se za poslední rok zhoršily, a to kvůli odborům. Řekl to na dnešním…

Strojírenské firmy chystají propouštění, na trh vstupuje robotizace

23.05.2019 10:00 Desetina strojírenských firem v Česku bude letos propouštět, dvě pětiny naopak plánují kapacity…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama