Zeman sliboval Česku miliardy z Číny. Výsledek je žalostný

Dnešní podpisy memoranda Bank of China a čínské společnosti CITIC o investicích v České republice, jež mají v příštích dvou letech dosáhnout jedné miliardy dolarů (23,1 miliardy Kč), a memoranda Bank of China a Hospodářské komory ČR, v němž banka slibuje českým firmám úvěrový rámec až dvě miliardy dolarů (46,2 miliardy Kč), je za posledních pět let už několikátým podobným příslibem přílivu čínských peněz do ČR. Podle České národní banky (ČNB) jsou ale čínské investice ve srovnání s dříve oznámenými sliby a memorandy výrazně nižší.

Čína

Jednání o investicích byla na programu cest prezidenta Miloše Zemana do Číny od samého začátku, už při první z nich v říjnu 2014 uzavřeli čeští zástupci s čínskými partnery řadu smluv a memorand. Mezi nimi bylo zejména ohlášení strategické spolupráce mezi česko-slovenskou investiční skupinou J&T a čínskou společností CEFC. Číňané měli získat třetinový podíl v J&T Bance, za což měli zaplatit asi 19,4 miliardy korun. Navíc své investice přislíbili zdvojnásobit až na 38 miliard Kč.

Obchod CEFC s J&T sice nakonec nedopadl podle představ, i kvůli nesouhlasu ČNB, celkové investice této společnosti nicméně přesáhly 1,5 miliardy eur (skoro 39 miliard Kč). CEFC koupila podíly v několika firmách. Získala téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve strojírenském a metalurgickém podniku ŽĎAS Žďár nad Sázavou nebo podíly v cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

Tyto obchody, mezi kterými byl také vstup CEFC do mediálních firem Médea Group a Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, byly oficiálně podepsány v září 2015 v Šanghaji během Zemanovy druhé návštěvy Číny. Zeman tehdy během pětidenní cesty do Číny odhadl první investiční vlnu čínské CEFC na deset miliard korun.

Původně soukromá skupina CEFC loni kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem českého prezidenta Zemana, dokonce skončil ve vězení. Po překotném vývoji na jaře 2018, kdy se Číňané dostali do ostrého sporu s J&T, výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. Letos koncem března CITIC Group dokončila akvizici 100procentního podílu ve společnosti CEFC Europe.

Hospodářské otázky se probíraly i během třetí Zemanovy návštěvě Číny v květnu 2017. Krátce po jejím skončení pak čínská technologická společnost Huawei oznámila, že v dalších pěti letech v ČR plánuje investovat 360 milionů dolarů (v tehdejším kurzu 8,6 miliardy Kč). O záměrech firmy Huawei mluvil koncem letošního ledna prezident při schůzce s premiérem Andrejem Babišem, jež se týkala varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého představují produkty Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní riziko.

Podpora hospodářských vztahů obou zemí byla hlavním tématem i minulé cesty prezidenta Zemana do Číny, která se uskutečnila v listopadu loňského roku. Prezident se zúčastnil zahájení dovozního veletrhu v Šanghaji a zahájil i česko-čínské podnikatelské fórum. Během návštěvy bylo podepsáno několik dohod a memorand, například v leteckém průmyslu, telekomunikacích či cestovním ruchu.

Česko-čínské obchodní fórum bylo také důležitou součástí návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice, která se uskutečnila v březnu 2016. Podepsáno tehdy bylo na tři desítky obchodních dohod v celkovém objemu 10,9 miliardy eur (v tehdejším kurzu 294,5 miliardy Kč), z toho třetina se měla uskutečnit v roce 2016 a zbytek do roku 2020. Investice do ČR měly dosáhnout 8,6 miliardy eur (v tehdejším kurzu 231,8 miliardy Kč), český export do Číny pak 2,3 miliardy eur (v tehdejším kurzu 62,7 miliardy Kč).

Mezi dohodami z března 2016 byly například investice CEFC (týkaly se skupiny J&T, firmy ŽĎAS nebo agentury Invia), ale i podnikání Škody Auto v Číně nebo memorandum o porozumění mezi českým výrobcem Aircraft Industries a vedením Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang o prodeji 20 letadel L-410 za 111 milionů eur (2,9 miliardy Kč) do roku 2020, které počítalo i s výrobou strojů v Číně. Uzavřena byla také rámcová dohoda o spolupráci mezi Čínskou rozvojovou bankou a Českou exportní bankou.

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje