Hypotéka? Dvě pětiny mladých Čechů narazí, nemají dost vlastních peněz

Hlavní bariérou při žádosti o hypotéku je pro 41 procent lidí do 36 let nedostatek vlastních peněz. Dodržení maximální výše měsíčních splátek je překážkou pro získání hypotéky pro 36 procent mladých a roční příjem je hlavní překážkou pro 23 procent žadatelů o hypoteční úvěr. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Hypoteční úvěr má podle průzkumu zhruba 39 procent mladých do 36 let. Ve vlastní nemovitosti, bytě nebo domě, žije jeden ze tří mladých Čechů, v nájemním bydlení je takřka polovina (47,5 procenta) a u rodičů pětina respondentů.

Za nájemní bydlení vydají mladí lidé v průměru 5000 až 10.000 Kč, což představuje zhruba čtvrtinu jejich průměrného měsíčního příjmu (20.000 až 40.000 Kč). Více než tři čtvrtiny mladých (78,8 procenta), kteří bydlí v nájmu nebo u rodičů, chce v budoucnu o hypoteční úvěr požádat.

Česká národní banka rozšířila od loňského října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku nemá překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel současně má na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti nechala ČNB beze změny. Opatření bylo zaměřeno na nové úvěry na bydlení, netýká se refinancování hypoték.

Hospodářské noviny začátkem dubna napsaly, že mladí Češi do 36 let by mohli získat snadnější přístup k hypotékám než ostatní žadatelé. Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Vyplývá z návrhu novely zákona o ČNB, který ministerstvo financí poslalo vládě, uvedl list.

Průzkum provedla agentura Ipsos u 840 respondentů ve věku 26 až 36 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost CME vznikla před 26 lety, v ČR vlastní TV Nova

27.02.2020 06:36 Vizitka společnosti CME (její akcionáři dnes mají hlasovat o návrhu na převzetí firmy skupinou PPF…

Americký senátor podle PPF vychází z nepravdivých informací

27.02.2020 06:31 Skupina PPF se ohradila proti americkému senátoru Marcu Rubiovi, který chce, aby americká vláda…

Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

26.02.2020 21:25 Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení…

Lidé v karanténě mají nárok na náhradu mzdy

26.02.2020 20:18 Pracovníci, kteří by skončili kvůli ochraně před šířením koronaviru v karanténě, mají nárok na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama