V Česku nastane boom start-upů? Stát dá na jejich podporu rekordní sumu

Na podporu start-upů a menších firem půjde v souladu se strategií Česká republika: země pro budoucnost ze státního rozpočtu do roku 2027 šest miliard korun. Celkový objem financí programu, do kterého přispěje také soukromý sektor, by měl být devět miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekl její místopředseda Karel Havlíček.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

"Budujeme zde systém pro podporu začínajících firem a inkubátorů, aby firmy měly v regionech a městech možnost růst a aby se do nich vstupovalo kapitálem, na což budou následně navázány programy Českomoravské záruční rozvojové banky," uvedl Havlíček.

Dále je podle něj program zaměřen na vývojové projekty, které jsou těsně před zavedením a jsou spojeny s digitální ekonomikou. Program podporuje také menší firmy zabývající se zaváděním inovativních výrobků do praxe.

Materiál Česká republika: země pro budoucnost je součástí jednoho z pilířů Inovační strategie 2019 - 2030 zpracované RVVI ve spolupráci s podnikateli, vědci, akademiky a zástupci veřejné správy na podporu české vědy a výzkumu. Inovační strategie, jejímž cílem je dostat ČR mezi nejinovativnější země Evropy, obsahuje devět pilířů.

Týkají se financování výzkumu, rozvoje nové metodiky hodnocení vědy, start-upů a spin-off firem, chytré infrastruktury, změny podpory patentové politiky, digitalizace, změněné podoby daňových odpočtů na výzkum a vývoj nebo propagace země v zahraničí.

Rada podle místopředsedy RVVI Pavla Barana dále usiluje o zmenšení administrativní zátěže, což je jeden z největších problémů vědy. Chce identifikovat základní byrokratické problémy a poté připravit návrhy na změny legislativy. "Jde zejména o přípravu nového zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a o vyvážení účelové institucionální podpory, která s sebou většinou nese více byrokratické zátěže," řekl Baran.

RVVI chce dále urychlit připravovanou metodiku hodnocení výzkumu pro vysoké školy. Původně jej měla vláda schválit do konce září 2019, nyní chce RVVI mít metodiku schválenou před letními prázdninami. Připravovaná Metodika 2017+ umožní vysokým školám, aby si samy zorganizovaly hodnocení výzkumných projektů s povinnou účastí zahraničních odborníků.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace je poradním orgánem vlády. Připravuje zejména národní politiku výzkumu a vývoje a inovací a kontroluje její uskutečňování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příspěvek 500 korun budou moci dostat i společníci malých s.r.o.

27.05.2020 13:10 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Na pět procent dlužníků uvedlo covid jako důvod nesplácení

27.05.2020 11:37 Pozitivní trend platební morálky zadlužených Čechů narušila koronavirová krize, která přinesla…

Restaurace IKEA po obnovení provozu hlásí nárůst prodejů, nejvíce letí…

26.05.2020 17:39 Restaurace v prodejnách nábytku IKEA po pondělním obnovením provozu evidují v meziročním srovnání…

Smartwings budou opět létat do Splitu, spoje z Prahy obnovují i další firmy

26.05.2020 15:16 Letecká společnost Smartwings začne obnovovat provoz, od 10. června plánuje spustit lety do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy