Havlíček by uvítal platformu ekonomických ministerstev

Nastupující ministr průmyslu Karel Havlíček vítá návrh ministryně financí Aleny Schillerové (oba za ANO) obnovit platformu ekonomických resortů, jež by jednala s podnikateli a zaměstnanci o hospodářské politice České republiky. Mělo by jít o kvalifikovaný tým, který by se shodl na největších ekonomických prioritách, řekl dnes novinářům při příchodu na jednání vlády.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Karel Havlíček
doporučujeme

Schillerová v pátek na twitteru uvedla, že její nominace na vicepremiérku pro ekonomiku a finance je příležitostí pro obnovení platformy ekonomických resortů, jež by se společně se zástupci podnikatelů a zaměstnanců věnovala otázkám hospodářské politiky.

Havlíček, který se stane vicepremiérem pro hospodářství, řekl, že platforma by mohla existovat na podobné bázi jako Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která je poradním orgánem kabinetu a jejímž místopředsedou budoucí ministr je. Důležitější je podle něj ale personální obsazení.

"Nejde o to suplovat roli vlády, ale o to, aby se maximálně kvalifikovaný tým, který dnes a denně ovlivňuje hospodářské dění, skutečně v silné, nikoli funkcionářské sestavě, a shodl na těch největších prioritách. Aby se možná někdy obrousily hrany, aby to nebylo klasické vypjaté jednání jako na tripartitě," řekl Havlíček. "Tady se dělá celá řada prospěšných a důležitých opatření. Věc druhá je ta, že by na sebe všechno mělo navazovat. Mělo by se monitorovat, co se dělá na jednotlivých resortech, jestli to dává dohromady kýžený výsledek," doplnil.

Novou funkcí vicepremiéra pro hospodářství dává podle Havlíčka vláda najevo, jaká je její vize a priority, že chce hospodářskou politiku i aktivity v jednotlivých resortech více koordinovat. Vzroste díky tomu i role ministerstva průmyslu a obchodu, řekl dnes ČTK. "Pokud se má hospodářská politika řídit, resort nemůže zůstat popelkou," uvedl. Částečné aktivity MPO v tomto směru začaly podle něj již zaváděním inovační strategie a jiným pojetím řízení výzkumu, který už nebyl jen o přerozdělování peněz.

Podle Havlíčka je důležité shodnout se na hlavní vizi hospodářské politiky a zmapovat současný stav české ekonomiky. "Musíme se podívat kolem sebe na další země, jaký vliv to na nás může mít. Na to, jak zahýbá s trhem nebo naší hospodářskou politikou nedostatek pracovníků, což je poměrně velký problém," řekl. V ČR je zhruba 300.000 neobsazených pracovních pozic, dodal.

Havlíček od úterý nahradí v čele ministerstva průmyslu Martu Novákovou. Personální změny se dotknou i dalších dvou resortů. V čele ministerstva dopravy stane Vladimír Kremlík (za ANO), který nahradí Dana Ťoka. Novou ministryní spravedlnosti bude místo Jana Kněžínka (za ANO) Marie Benešová.

Od úterý bude mít kabinet nově také tři vicepremiéry - vedle Havlíčka a Schillerové, kteří nahradí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), prvním místopředsedou zůstane Jan Hamáček (ČSSD).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výdaje na předsednictví EU? Babiš je chce snížit na polovinu

20.05.2019 09:35 Výdaje na české předsednictví Evropské unie v druhé polovině roku 2022 jsou podle současného návrhu…

Rána důchodcům? Vláda je připraví o důchody, tvrdí ekonom

18.05.2019 12:07 Politici, kteří volají po sektorové dani bank, volají oklikou po nižších starobních důchodech.…

Češi okupují okolí Prahy. Sehnat byt ve Středočeském kraji je prakticky…

16.05.2019 17:20 Města poblíž Prahy vzdálená zhruba 30 km v poslední době pociťují velkou poptávku po nemovitostech,…

Cena ojetých vozů v Česku stoupá, aktuálně stojí 228 920 Kč v průměru

16.05.2019 16:21 Průměrná cena ojetých vozů v Česku se v letošním prvním čtvrtletí zvýšila o 2400 Kč, tedy zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama