Český zpracovatelský průmysl má potíže, index PMI klesl podesáté v řadě

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu dále zhoršovaly, když index PMI klesl z březnových 47,3 bodu na dubnových 46,6 bodu. To je nejhorší hodnota od prosince 2012 a zároveň desátý pokles indexu v řadě. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit.

Přidejte svůj názor

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

Objem výroby během dubna dále klesal, a produkce se tak snížila již pátý měsíc v řadě. Důvodem je slabší poptávka od zákazníků. Firmy zároveň zaregistrovaly pokles nových zakázek. Slabší poptávka v dubnu přispěla i k dalšímu snížení počtu zaměstnanců. Růst cen vstupů pak byl nejpomalejší od listopadu 2016.

"Slabší vývoj v průmyslu tak přetrhává i začátkem druhého čtvrtletí, příznivější předstihové ukazatele z Číny, které reagují na novou vlnu tamních podpůrných opatření, by však měly postupně zlepšit i průmyslové podmínky v Německu a posléze tak i v tuzemské ekonomice," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Pokles indikátoru PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl je přitom podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče překvapivý, protože ostatní ekonomiky ve středoevropském regionu a též eurozóna hlásí pro duben nárůst indexu.

"Čeští výrobci na začátku druhého čtvrtletí 2019 hlásili další problémy. Poptávka z domova i ze zahraničí znovu oslabila a objemy nových zakázek klesly šestý měsíc v řadě. IHS Markit očekává, že průmyslová výroba dále poroste, ale předpovídá, že v roce 2019 růst zpomalí z loňských 3,2 procenta na 2,6 procenta," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Nová pravidla placení kartou aktivní. Češi mohou mít problémy

14.09.2019 07:52 Ode dneška vstupuje v platnost nová evropská směrnice zvyšující bezpečnost bezkontaktních a…

Jablka v Česku prudce podraží? Velká část letošní úrody je zničená

13.09.2019 17:57 Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně…

Přechod k jinému operátorovi: Pravidla se mají změnit, novela prošla…

13.09.2019 17:36 Aktualizováno Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se zřejmě sníží a zkrátí se také lhůta pro převod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama