Česko je popelnicí Evropy? Babiš ztrhal čokoládu Milka, výrobce si to nedal líbit

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v pondělí jednat se zástupci obchodních řetězců kvůli dvojí kvalitě potravin. Česká republika je popelnicí Evropy, řekl na dnešní tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu. Podle něj je nutné udělat opatření na národní úrovni, pokud se je nedaří prosadit v Evropě.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"My zkrátka uděláme opatření. Já se potkám s řetězci už v pondělí, protože mi bylo potvrzeno, že naše řetězce si nemůžou ani objednat tu lepší kvalitu. Že vlastně jsme byli vyčleněni jako ti, kteří nemusí mít stejnou kvalitu, a to je absolutně nepřijatelné," řekl Babiš.

Mluvil o tom s eurokomisařkou Věrou Jourovou. "Pokud je to pravda, budu první, který napíše komisařce (pro hospodářskou soutěž Margrethe) Vestagerové, aby to řešila, protože to je proti volnému trhu," dodal premiér.

"Není přece možné, aby si naše děti mohly koupit jenom čokoládu Milka, která má podstatně větší obsah tuku a cukru. Proč si naše děti nemohou koupit v našich řetezcích originál Milka čokoládu?" poznamenal. Zmínil také rybí prsty "plné vody".

Společnost Mondeléz International, která čokoládu Milka vyrábí, se proti Babišovým slovům ohradila. "Všechny naše výrobky jsou stejné kvality a podléhají stejným přísným standardům kontroly kvality v celé Evropě nebo kdekoliv jinde na světě bez ohledu na to, kde jsou vyrobeny nebo prodávány. Čokoláda Milka prodávaná v České republice je úplně stejná jako čokoláda prodávaná v Německu nebo Rakousku. Dvojí standardy kvality bychom nikdy nepoužili," napsala ČTK zástupkyně společnosti Gabriela Bechynská.

Navrhovaný zákaz takzvané dvojí kvality potravin by měla vláda projednat v chystané novele o potravinách do dvou týdnů, řekl v úterý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). V zákonu by mělo přibýt ustanovení, podle kterého bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny uváděné na trh v jiném členském státě, ač budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Hrozit by za to měla pokuta až 50 milionů korun.

Dodržování nového předpisu by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Toman dodal, že problém dvojí kvality se týká takřka výhradně nadnárodních společností.

"V rámci vlády na tom spolupracujeme. Návrhy ministra Tomana jsou v koordinaci se mnou. Já jsem se i potkal se zástupci svazu obchodu, spolupracujeme s Potravinářskou komorou," doplnil Babiš.

Europoslanci schválili v polovině dubna směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Právní úprava se věnuje i dvojí kvalitě výrobků, ale nevede k jejímu definitivnímu zákazu, jak požadoval pozměňovací návrh. Ten schválen nebyl, což kritizovala řada českých zástupců v Evropském parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Haribo, Mars, Nestlé. Jak si v Česku vedou výrobci cukrovinek?

22.09.2019 15:29 Česká pobočka firmy Mars byla loni třetím rokem ve ztrátě, snížila ji však skoro o 13 milionů Kč na…

Zeman je pro rozšíření EET. Zákon podepíše, jakmile ho dostane na stůl

22.09.2019 12:28 Prezident Miloš Zeman podepíše zákon o rozšíření elektronické evidence tržeb (EET), jakmile ho…

V globální ekonomice se zatahuje. Upraví ČNB úrokové sazby?

22.09.2019 09:57 Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze…

Lesy města Brna těží kvůli kůrovci víc dřeva, sází pestré porosty

21.09.2019 17:41 Lesy města Brna už letos kvůli kůrovcové kalamitě vytěžily asi 100.000 kubíků dřeva, číslo za celý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama