Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, během prvního čtvrtletí klesl na 40,1 procenta. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Zahraniční investoři tak ke konci března drželi státní dluhopisy vydané v Česku za 603,8 miliardy korun. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,66 bilionu korun.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí
doporučujeme

Podíl zahraničních investorů začal výrazně růst v souvislosti s očekávaným koncem devizových intervencí České národní banky. Ty centrální banka ukončila předloni 6. dubna. Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů 51,35 procenta byl v září 2017.

Za růstem podílu zahraničních investorů byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Státní dluhopisy také byly pro zahraniční investory jedním z mála nástrojů, kam své peníze mohli umístit. Vysoký zájem zároveň snížil výnosy českých dluhopisů.

V samotném březnu podíl zahraničních investorů stoupl z únorových 39,6 procenta. "Překoupenost koruny je tak jeden z hlavních faktorů, proč nečekáme její další rychlé posilování. Naopak zpomalování ekonomiky v kombinaci s koncem zvedání sazeb ČNB by mohl některé investory motivovat své pozice uzavřít, a koruna by tak opět oslabila," upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Na trhu se totiž podle něj stále častěji objevují názory, že koruna by mohla v následujících čtvrtletích dokonce oslabit k hranici 26 Kč za euro.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů platí kartou. Na používání hotovosti jsou různé názory

14.11.2019 10:35 Aktualizováno Osm z deseti Čechů platí kartou, ale hotovosti se vzdát nechtějí. Na placení využívají kreditky,…

Raiffeisenbank expanduje na českém trhu, čistý zisk výrazně vzrostl

14.11.2019 10:05 Raiffeisenbank za letošní tři čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 36 procent na 3,64 miliardy…

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zpomalila. Výsledek je horší, než se čekalo

14.11.2019 09:54 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu…

Pražské letiště rozšíří druhý terminál. Projekt přijde na 16 miliard

13.11.2019 17:03 Aktualizováno Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028. Investici za 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama