Řítí se Česko do problémů? Počet nezaměstnaných není konečný, bude hůř

Nezaměstnanost může v podle některých analytiků ještě prohloubit své minimum až na 2,5 procenta. Od letních měsíců by ale měla postupně mírně růst mimo jiné kvůli letnímu nástupu absolventů na trh práce. Nicméně v následujících měsících by měla nezaměstnanost zůstat pod třemi procenty, odhadují ekonomové.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Počet nezaměstnaných je tak nejnižší od června roku 1997. Úřad práce evidoval ke konci dubna zhruba 210.000 lidí bez práce a téměř 340.000 volných míst.

"Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti poklesne až na nové historické minimum 2,5 procenta i podle analytika ČSOB Petra Dufka.

"V květnu vidíme šanci na ještě nižší podíl nezaměstnaných, a to 2,6 procenta. V následujících měsících pak půjde nezaměstnanost mírně nahoru v souladu se sezonními trendy, jejichž součástí bude příchod čerstvých absolventů škol na trh práce," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že podíl nezaměstnaných je v tuto chvíli již poblíž svého minima. "V letních měsících před příchodem absolventů na trh práce můžeme ještě očekávat jeho mírný pokles," uvedla.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka již letos žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a během roku se podle něj zastaví i tvorba nových pracovních míst. Nicméně podíl nezaměstnaných se bude podle něj i nadále pohybovat v blízkosti historických minim pod třemi procenty.

"Dobrou zprávou je, že ubývá lidí, kteří dlouhodobě nemohou najít práci. Za poslední dva roky ubylo celkem 60 procent nezaměstnaných, kteří nemohli najít práci více než dva roky. Naopak počet krátkodobě nezaměstnaných se drží na dlouhodobém průměru," upozornila analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. I nadále ovšem podle ní na trhu práce přetrvává nedostatek především manuálních pracovníků. Nezaměstnanost by v ČR měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie, dodala.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že je třeba mít na paměti, že míra nezaměstnanosti je zpožděný makroekonomický ukazatel. "A kvůli strnulosti trhu práce vykazuje nezaměstnanost příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové zřetelně zachycují nadcházející útlum," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršují, uvedl prezident Hospodářské komory

23.05.2019 11:56 Aktualizováno Podmínky pro podnikání v Česku se za poslední rok zhoršily, a to kvůli odborům. Řekl to na dnešním…

Strojírenské firmy chystají propouštění, na trh vstupuje robotizace

23.05.2019 10:00 Desetina strojírenských firem v Česku bude letos propouštět, dvě pětiny naopak plánují kapacity…

Odkud pochází kapitál v Česku? Na Čínu zapomeňte, většinu vlastní země EU

22.05.2019 14:37 Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich…

Studený květen přinesl pokles zájmu o pivo, restauracím klesly tržby

21.05.2019 14:34 Studené jarní počasí snížilo restauracím s venkovním posezením tržby. Podle společnosti Storyous,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama