Řítí se Česko do problémů? Počet nezaměstnaných není konečný, bude hůř

Nezaměstnanost může v podle některých analytiků ještě prohloubit své minimum až na 2,5 procenta. Od letních měsíců by ale měla postupně mírně růst mimo jiné kvůli letnímu nástupu absolventů na trh práce. Nicméně v následujících měsících by měla nezaměstnanost zůstat pod třemi procenty, odhadují ekonomové.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Počet nezaměstnaných je tak nejnižší od června roku 1997. Úřad práce evidoval ke konci dubna zhruba 210.000 lidí bez práce a téměř 340.000 volných míst.

"Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti poklesne až na nové historické minimum 2,5 procenta i podle analytika ČSOB Petra Dufka.

"V květnu vidíme šanci na ještě nižší podíl nezaměstnaných, a to 2,6 procenta. V následujících měsících pak půjde nezaměstnanost mírně nahoru v souladu se sezonními trendy, jejichž součástí bude příchod čerstvých absolventů škol na trh práce," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že podíl nezaměstnaných je v tuto chvíli již poblíž svého minima. "V letních měsících před příchodem absolventů na trh práce můžeme ještě očekávat jeho mírný pokles," uvedla.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka již letos žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a během roku se podle něj zastaví i tvorba nových pracovních míst. Nicméně podíl nezaměstnaných se bude podle něj i nadále pohybovat v blízkosti historických minim pod třemi procenty.

"Dobrou zprávou je, že ubývá lidí, kteří dlouhodobě nemohou najít práci. Za poslední dva roky ubylo celkem 60 procent nezaměstnaných, kteří nemohli najít práci více než dva roky. Naopak počet krátkodobě nezaměstnaných se drží na dlouhodobém průměru," upozornila analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. I nadále ovšem podle ní na trhu práce přetrvává nedostatek především manuálních pracovníků. Nezaměstnanost by v ČR měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie, dodala.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že je třeba mít na paměti, že míra nezaměstnanosti je zpožděný makroekonomický ukazatel. "A kvůli strnulosti trhu práce vykazuje nezaměstnanost příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové zřetelně zachycují nadcházející útlum," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila…

28.02.2020 15:04 Aktualizováno České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní…

Zájem o letenky kvůli koronaviru klesá, do Itálie až o 70 procent

28.02.2020 15:00 Zájem Čechů o létání kvůli koronaviru klesá. Prodeje letenek do Itálie se v posledním týdnu…

Češi kvůli koronaviru nadále skupují potraviny, jeden e-shop už zavedl…

28.02.2020 14:53 Zájem o nákup především trvanlivých potravin kvůli šířícímu se koronaviru podle oslovených…

Pošta: Počet zásilek z Číny do Česka v únoru klesl o polovinu

28.02.2020 14:01 Česká pošta eviduje za únor meziroční pokles počtu zásilek z Číny zhruba o 50 procent. Zástupci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama