Jak zasáhne obchodní válka Česko? Hrozí zdražování?

Zvýšení amerického cla na čínské zboží zvýšilo nejistotu na trzích, znatelný dopad na české exportéry ale bude mít až v případě eskalace obchodní války. Shodli se na tom zástupci českých vývozců. Nebezpečí podle nich tkví v tom, že se Čína bude snažit uplatnit své zboží na zdejším trhu, což by dále zvýšilo deficit české obchodní bilance s asijskou velmocí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Dovoz a vývoz zboží
doporučujeme

Spojené státy počínaje půlnocí místního času (6:00 SELČ) zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clem 25 procent místo nynějších deseti. Čína již předem vyslovila nad zvýšením cel politování a uvedla, že bude nucena učinit odvetné kroky. Ve Washingtonu mezitím pokračují americko-čínské obchodní rozhovory.

"Vyostření obchodního sporu USA a Číny dále zvětšuje nežádoucí překážky zahraničnímu obchodu, a to je pro ČR vždy špatná zpráva. Evropský trh se ocitne pod vyšším tlakem čínského zboží, které bude hledat odbyt. To může přímo ovlivnit i český trh," uvedla mluvčí Svazu průmyslu Eva Veličková. EU sice dál stojí na straně Světové obchodní organizace a liberálního obchodu, ale pokud jí tyto tlaky donutí reagovat, bude výsledný vliv na český export ještě větší. Současné napětí si vybírá daň například na německé ekonomice, což má negativní dopad i na ČR, dodala.

"Krok USA vnímáme jako součást vyjednávání s Čínou, které dále pokračuje. Je pravděpodobné, že jde o snahu přimět Čínu k urychlení dosažení shody. V případě, že jde jen o krátkodobý tah, dopad na ČR nebude vůbec znatelný. Došlo ale k opětovnému zvýšení nejistoty na globálních trzích a investoři tak budou dále opatrní, což není pozitivní zpráva," řekl ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

o.

"To, že USA zvýší cla, jistě přinese reciprocitu, a Čína se bude snažit zboží, které neuplatní na americkém trhu, uplatnit jinde. Mimo jiné i v ČR, což povede k dalšímu nárůstu záporného salda ČR s Čínou," upozornil místopředseda Svazu exportérů Otto Daněk. Lze podle něj očekávat, že pozornost amerického prezidenta Donalda Trumpa se zaměří i na EU, což by mohlo přinést zvýšení cla na evropské zboží vyvážené do USA a s největší pravděpodobností se začne u automobilového sektoru. A pokud se to stane, negativně to jako sekundární efekt zasáhne české exportéry z této branže, poznamenal.

Pokud nedojde k uzavření dohody mezi USA a Čínou a Amerika uvalí cla na čínský dovoz, bezprostřední nebezpečí evropskému, potažmo českému trhu podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové nehrozí. Čína by si však mohla hledat jiná odbytiště. To by znamenalo, že evropský trh by mohlo zaplavit levnější čínské zboží, což by mohlo ohrozit poptávku po evropských a českých výrobcích. V takovém případě by musela EU rychle jednat a zavést nějaká opatření chránící evropské průmyslníky, podotkla.

Pokud bude podle Adama Jareše z německé kanceláře agentury CzechTrade čínský export do USA zatížen cly, mohly by této příležitosti využít vývozci z Německa i Česka. Významné položky čínského exportu do USA tvoří strojírenská výroba, produkty z plastu nebo elektronika, které zároveň patří mezi nejvýznamnější exportní komodity Německa do USA. "Čeští dodavatelé, kteří jsou v těchto oblastech průmyslové výroby tradičně silní, mohou jít buď cestou přímého vývozu do USA nebo reexportů přes Německo," řekl Jareš ČTK.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Produkce medu v Česku opět klesla, je ho nejméně za pět let

28.02.2020 15:49 Produkce medu v České republice loni klesla, včelstva vyprodukovala 8260 tun medu, což je nejméně…

Dluhy domácnosti u bank stouply na 1,76 bilionu. Češi si nejvíc půjčují na…

28.02.2020 15:46 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v lednu meziměsíčně stouply o 5,3 miliardy…

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila…

28.02.2020 15:04 Aktualizováno České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní…

Zájem o letenky kvůli koronaviru klesá, do Itálie až o 70 procent

28.02.2020 15:00 Zájem Čechů o létání kvůli koronaviru klesá. Prodeje letenek do Itálie se v posledním týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama