Růst průměrné mzdy zůstal vysoký i v prvním čtvrtletí, odhadují ekonomové

Růst průměrné mzdy zůstal podle vyjádření analytiků pro ČTK poměrně vysoký i v prvním čtvrtletí. Někteří ekonomové očekávají nominální růst průměrné mzdy díky růstu minimální mzdy a přidávání státním zaměstnancům o více než sedm procent. Další odhady ovšem počítají i s nižším růstem, než byl ve čtvrtém čtvrtletí loni, kdy průměrná mzda stoupla o 6,9 procenta. Jako důvod uvádějí vývoj v průmyslu a soukromé sféře. Údaje o průměrných mzdách v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v úterý 4. června.

Přidejte svůj názor

CZK
doporučujeme

"Do velké míry za zrychlením dynamiky stojí veřejný sektor. I letos se výrazně přidávalo učitelům a dalším státním zaměstnancům. Ve veřejném sektoru podle našeho odhadu dokonce platy rostly dvouciferným číslem," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Ten odhaduje růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí nominálně o 7,8 procenta, reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen pak o pět procent.

Zároveň bude podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky růst mezd v 1. čtvrtletí ovlivněn vedle růstu platů státních zaměstnancům i zvýšením minimální mzdy. "Na druhou stranu vysoký růst mezd snižuje ziskovost firem, což spolu s ochabující poptávkou vytváří tlak na firmy - nebudou mít již tolik prostředků na přidávání," uvedl. Růst průměrné mzdy Růžička odhaduje na sedm procent, reálně pak na 4,3 procenta.

Naopak zvolnění tempa růstu mezd očekává analytik ČSOB Petr Dufek. "Už loni bylo vidět, že v soukromé sféře mzdy rostly podstatně pomaleji, než naznačovaly celostátní statistiky. Letos nejenom není vidět žádná akcelerace mzdových tlaků a navíc umírněně přidává dokonce i veřejný sektor - tedy ve srovnání s loňským rokem," uvedl.

Dufek dále upozornil, že i nadále platí, že průměrná mzda je jen imaginární číslo, které je sice zajímavé, nicméně nemá smysl jej přeceňovat. "Mnohem zajímavější bude vývoj mediánových mezd, který napoví, kterým skupinám zaměstnanců se v letošním roce přidává rychleji," dodal. Podle Dufka mzdy v prvním čtvrtletí stoupy nominálně o 6,8 procenta, reálně pak o čtyři procenta.

Pomalejší růst proti čtvrtému čtvrtletí očekává i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Důvodem byl podle něj vývoj mezd v průmyslu. Podle něj by průměrná mzda měla vzrůst nominálně o 6,4 procenta, po započtení růstu cen o 3,5 procenta.

V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33.840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31.885 korun. Reálně to byl nárůst o 5,9 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi začínají bláznit kvůli DVB-T2. Zájem o nové televize strmě roste

14.11.2019 17:05 Televizní signál v novém standardu DVB-T2 v současnosti přijímá kolem 30 procent diváků, tedy o pět…

Česko se otevírá inovacím. Ministerstvo vyhlásilo soutěž, na projekty dá…

14.11.2019 14:18 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlašuje první veřejnou soutěž na podporu zavádění inovací,…

Minimální mzda? Měla by činit půlku průměrného platu, navrhují odbory

14.11.2019 13:25 Minimální mzda v Česku by se měla navázat na průměrnou mzdu a měla by odpovídat aspoň její polovině…

Budoucnost české ekonomiky? Vyhlídky nejsou právě růžové

14.11.2019 12:38 Aktuální makroekonomická predikce ministerstva financí je realistická. Vyhodnotil to na svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama