Růst průměrné mzdy zůstal vysoký i v prvním čtvrtletí, odhadují ekonomové

Růst průměrné mzdy zůstal podle vyjádření analytiků pro ČTK poměrně vysoký i v prvním čtvrtletí. Někteří ekonomové očekávají nominální růst průměrné mzdy díky růstu minimální mzdy a přidávání státním zaměstnancům o více než sedm procent. Další odhady ovšem počítají i s nižším růstem, než byl ve čtvrtém čtvrtletí loni, kdy průměrná mzda stoupla o 6,9 procenta. Jako důvod uvádějí vývoj v průmyslu a soukromé sféře. Údaje o průměrných mzdách v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v úterý 4. června.

CZK
doporučujeme

"Do velké míry za zrychlením dynamiky stojí veřejný sektor. I letos se výrazně přidávalo učitelům a dalším státním zaměstnancům. Ve veřejném sektoru podle našeho odhadu dokonce platy rostly dvouciferným číslem," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Ten odhaduje růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí nominálně o 7,8 procenta, reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen pak o pět procent.

Zároveň bude podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky růst mezd v 1. čtvrtletí ovlivněn vedle růstu platů státních zaměstnancům i zvýšením minimální mzdy. "Na druhou stranu vysoký růst mezd snižuje ziskovost firem, což spolu s ochabující poptávkou vytváří tlak na firmy - nebudou mít již tolik prostředků na přidávání," uvedl. Růst průměrné mzdy Růžička odhaduje na sedm procent, reálně pak na 4,3 procenta.

Naopak zvolnění tempa růstu mezd očekává analytik ČSOB Petr Dufek. "Už loni bylo vidět, že v soukromé sféře mzdy rostly podstatně pomaleji, než naznačovaly celostátní statistiky. Letos nejenom není vidět žádná akcelerace mzdových tlaků a navíc umírněně přidává dokonce i veřejný sektor - tedy ve srovnání s loňským rokem," uvedl.

Dufek dále upozornil, že i nadále platí, že průměrná mzda je jen imaginární číslo, které je sice zajímavé, nicméně nemá smysl jej přeceňovat. "Mnohem zajímavější bude vývoj mediánových mezd, který napoví, kterým skupinám zaměstnanců se v letošním roce přidává rychleji," dodal. Podle Dufka mzdy v prvním čtvrtletí stoupy nominálně o 6,8 procenta, reálně pak o čtyři procenta.

Pomalejší růst proti čtvrtému čtvrtletí očekává i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Důvodem byl podle něj vývoj mezd v průmyslu. Podle něj by průměrná mzda měla vzrůst nominálně o 6,4 procenta, po započtení růstu cen o 3,5 procenta.

V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33.840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31.885 korun. Reálně to byl nárůst o 5,9 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama