Insolvence Vítkovických strojíren skončila. Co bude s firmou dál?

Insolvence společnosti Vítkovické strojírny, které v Ostravě patří někdejší provozy Mostárna a Kotlárna společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), skončila. Vyplývá to z usnesení Městského soudu v Praze, který o věci rozhodoval. Sídlo firmy je v Praze.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Firma po insolvenci zůstala v provozu, byť tam ze zhruba 600 zaměstnanců po vyhlášení úpadku zůstalo jen několik desítek lidí. V průběhu insolvence se jejím strategickým partnerm stala společnost Vítkovice Energetické Strojírenství (VES), jejímiž podílníky jsou firmy podnikatelů Jaroslava Strnada a Martina Ulčáka. VES poskytly Vítkovickým strojírnám dva úvěry a stanou se jejími novými majiteli.

Samosoudce Jiří Rada v usnesení uvedl, že insolvenční správkyně a věřitelský výbor shodně konstatovali, že dlužník v podstatných částech splnil reorganizační plán.

"Byly uspokojeny všechny splatné, nesporné a řádně uplatněné pohledávky za majetkovou podstatou, případně bylo dosaženo dohody o způsobu úhrady takových pohledávek. Došlo k načerpání úvěrů podle smluv," uvedla v dokumentu pro soud insolvenční správkyně Vítkovických strojíren Lenka Winkelhoferová.

Do Vítkovických strojíren patří bývalé divize Energetické strojírenství (Kotlárna) a Mostárna, které dříve vlastnily VPE ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Poté co VPE skončily v konkurzu, insolvenční správce obě divize prodal. Koupila je pražská společnost Taxton Property ze skupiny Franco De Poisd 'Eau, později se přejmenovala na Vítkovické strojírny.

Vítkovice, a. s., které byly mateřskou firmou VPE, tento prodej napadly incidenční žalobou, o níž soud zatím nerozhodl. Podle Vítkovických strojíren ale právě tato žaloba vedla k úpadku firmy, protože kvůli ní nedostala bankovní úvěr, ačkoli měla zakázky. Insolvenční návrh na sebe v březnu 2018 podala sama firma, která měla závazky po splatnosti několik desítek milionů korun a neměla peníze na zálohy na nákup surovin ani na mzdy. Vítkovice, a. s., zodpovědnost za insolvenci Vítkovických strojíren odmítají, firma podle nich měla finanční potíže už před podáním žaloby.

Vítkovice Energetické Strojírenství vzniklo loni v březnu jako zcela nová společnost. Zabývá se výrobou tlakových a netlakových částí elektráren, dílů pro chemický a petrochemický průmysl a segmentů pro ocelárenský průmysl i další průmyslové obory. Firma začínala se 30 zaměstnanci, nyní jich už má přes 170.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Nová pravidla placení kartou aktivní. Češi mohou mít problémy

14.09.2019 07:52 Ode dneška vstupuje v platnost nová evropská směrnice zvyšující bezpečnost bezkontaktních a…

Jablka v Česku prudce podraží? Velká část letošní úrody je zničená

13.09.2019 17:57 Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně…

Přechod k jinému operátorovi: Pravidla se mají změnit, novela prošla…

13.09.2019 17:36 Aktualizováno Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se zřejmě sníží a zkrátí se také lhůta pro převod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama