Padl šéf Českých drah. Kupec vydržel ve funkci jen pár měsíců, nástupce zatím nemá

Dozorčí rada Českých drah dnes odvolala předsedu představenstva podniku Miroslava Kupce. Ve funkci byl od loňského září. Jeho nástupce zatím nevybrala. Rada zároveň jmenovala místopředsedou představenstva Radka Dvořáka. Dráhy to dnes oznámily na internetových stránkách. Kupec skončil i jako generální ředitel firmy a člen představenstva. Nový šéf státního dopravce by měl vzejít z výběrového řízení, do té doby firmu povede Dvořák společně s dalšími členy představenstva. Vyjádření Miroslava Kupce ČTK zjišťuje.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

České Dráhy
doporučujeme

"Důvodem pro odvolání je ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení," uvedla ve svém dnešním stanovisku dozorčí rada.

Předseda rady Karel Pospíšil tyto informace zatím nechtěl specifikovat. "Jde o informace důvěrného charakteru. Byly ale natolik závažné, že členové rady pana Kupce odvolali," vysvětlil. Pro odvolání podle něj bylo pět členů.

Nového šéfa Českých drah vybere dozorčí rada z výběrového řízení, které vypíše na svém příštím jednání. Rada bude také hledat pátého člena představenstva. Do té doby bude společnost řídit tříčlenné představenstvo, v jehož čele bude nový místopředseda Dvořák. Dalšími členy představenstva jsou nyní Patrik Horný a Michal Vereš.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) na twitteru uvedl, že rozhodnutí rady odvolat Kupce respektuje. "K jeho řízení Českých drah jsem měl výhrady," uvedl. Nástupce by podle něj měla rada vybrat v krátkém čase. Ministr už v pátek uvedl, že Kupec nesplnil jeho očekávání. Podobně hodnotil Kupcovo působení i premiér Andrej Babiš (ANO), podle které Kupec nesplnil úkol na stabilizaci vedení podniku.

Jeden z členů rady a místopředseda Odborového sdružení železničářů Vladislav Vokoun ČTK řekl, že pro odvolání Kupce nehlasoval. "Nebyly uvedeny žádné důvody, že by firma špatně fungovala," uvedl. Zároveň však připustil, že pro akcionáře mohly být některé informace závažné. Při hlasování se zdržel i druhý zástupce odborů v radě Antonín Leitgeb.

Pro odvolání nehlasoval ani nominant koaliční ČSSD Vojtěch Kocourek. Poslanec Jan Birke (ČSSD) k tomu řekl, že to bylo především kvůli postupu ministra dopravy. "Kdybychom měli informace o bezpečnostních rizicích už dříve, tak bychom hlasování nijak nekomplikovali. Do začátku jednání jsme ale o tom nevěděli," vysvětlil.

Během dnešního jednání naopak změnil svůj názor další člen rady Jaroslav Pejša, který nakonec hlasoval pro odvolání. "Byly uvedeny nové informace, kvůli kterým jsem změnil svůj původní postoj. Zmíněné informace konkretizovat nechtěl.

Podle poslance opozičních Pirátů a člena sněmovního podvýboru pro dopravu Ondřeje Polanského nebylo odvolání dostatečně odůvodněno. Vidí za ním především zájem vládního hnutí ANO. Zároveň však uvítal, že nástupce bude vybrán ve výběrovém řízení.

Během Kupcova působení v čele společnosti skončili ve vedení podniku dva lidé. V únoru vypršel pětiletý mandát Michalu Štěpánovi, který je nyní šéfem Integrované dopravy Středočeského kraje. V květnu odešel Michal Heřman, který v představenstvu působil teprve od poloviny letošního ledna. Heřman se totiž krátce po svém nástupu přihlásil do výběrového řízení na šéfa těžební společnosti OKD, ve kterém uspěl.

Některá média v uplynulých dnech uvedla, že by Kupce mohl nahradit náměstek ministerstva pro místní rozvoj Václav Nebeský, který v podniku v minulosti působil. To však ministr dopravy odmítl s tím, že nového šéfa vybere dozorčí rada právě ve výběrovém řízení.

Velké změny ve vedení státního dopravce začaly už loni v létě, kdy řídící výbor z velké části obměnil dozorčí radu podniku. Ta následně vyměnila i představenstvo společnosti. Kupec tehdy nahradil v čele představenstva Pavla Krtka. Změny se nedávno znovu udály i v dozorčí radě. Jejím novým předsedou se po Petru Moosovi, který odstoupil ze zdravotních důvodů, stal akademik Karel Pospíšil.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud prohlásil konkurz na Pilsen Steel. Krajně podivný krok, reagují odbory

16.06.2019 20:54 Aktualizováno Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny…

Poptávka po nealko roste. Které příchutě minerálek mají Češi nejraději?

16.06.2019 14:57 O desítky procent vzrostla od začátku června poptávka po neochucených minerálních a stolních vodách…

Schillerová a Vostrá se střetly v televizi. Komunisté trvají na snížení…

16.06.2019 14:42 Aktualizováno Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok na 30 miliard korun. V…

Objem veřejných stavebních zakázek do června klesl, váznou pozemní stavby

16.06.2019 14:34 Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce května…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama