Platební bilance skončila v 1. čtvrtletí přebytkem, klíčové vývozní trhy ochabují

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 44,66 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka. Přebytek platební bilance je v prvním čtvrtletí obvyklý, loni ve stejném období byl zhruba o 6,8 miliardy korun vyšší.

Přidejte svůj názor

česká národní banka
doporučujeme

"Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k hrubému domácímu produktu (HDP) činil 0,2 procenta a přebytek bilance zboží a služeb na roční bázi k HDP činil 6,3 procenta," uvedla centrální banka.

Bilance zboží a služeb vykázala v prvním čtvrtletí přebytek 112,6 miliardy korun, který se meziročně nezměnil. Pokles přebytku u zboží vyrovnal jeho nárůst u služeb daný zvýšením vývozu služeb v dopravě a telekomunikacích, uvedla ČNB.

Česku se sice zatím daří kompenzovat pokles přebytku v zahraničním obchodě se zbožím nárůstem vývozu služeb, čísla ale svědčí o ochabování klíčových českých vývozních trhů, komentoval výsledky analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. "Při déletrvajícím mezinárodním zpomalení však nakonec ochabne také domácí poptávka, což se projeví citelnou ztrátou dynamiky v oblasti dovozu, která tak bude částečně či zcela kompenzovat ztrátu dynamiky v oblasti vývozu," doplnil.

Bilance nicméně podle Kovandy zachycuje stav bez závažnější makroekonomické nerovnováhy. Ekonomka Komerční banky Monika Junicke předpokládá, že v dalších měsících začnou bilanci běžného účtu snižovat výplaty dividend. Za celý rok by podle ní měl běžný účet vykázat přibližně stejný přebytek jako loni, kdy byl 15,5 miliardy korun.

Schodek bilance prvotních důchodů se v letošním prvním čtvrtletí podle ČNB meziročně téměř nezměnil a činil 40,9 miliardy korun. Z přímých a portfoliových investic byly do zahraničí vyplaceny dividendy 39,3 miliardy korun. Schodek bilance druhotných důchodů 27 miliard korun byl dán hlavně růstem čistých plateb do rozpočtu Evropské unie.

Kapitálový účet byl v prvním čtvrtletí letos ve schodku 6,2 miliardy korun po loňském přebytku 1,3 miliardy. "Vznik pasiva způsobily vyšší nákupy emisních povolenek ze zahraničí," komentovala čísla centrální banka.

Na finančním účtu platební bilance se projevily půjčky do zahraničí za 47,1 miliardy korun. V bankovním sektoru klesla krátkodobá pasiva. Ve vládním sektoru se uskutečnily splátky dříve čerpaných úvěrů ve výši 10,5 miliardy korun. U ostatních sektorů nastal čistý odliv peněz do zahraničí 22,3 miliardy Kč. "Záporné saldo transakcí pro klienty ČNB vedlo k poklesu rezervních aktiv o 0,5 miliardy Kč (po vyloučení kurzových vlivů)," doplnila ČNB.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokuty za porušení zákazu geoblockingu budou. Sněmovna odmítla zákon…

18.06.2019 16:52 Úřady budou moci ukládat pokuty podnikatelům za porušení evropského nařízení o zákazu blokování…

Atypický pivní nápoj? To si nikdo nekoupí, kritizuje svaz novou vyhlášku

18.06.2019 16:00 Novinky ve vyhlášce, která loni od prosince změnila značení piva, nejsou podle prezidenta…

Budeme víc platit za rozhlas? Rozpočet ČRo je časovaná bomba, varuje unie

18.06.2019 12:03 Český rozhlas (ČRo) by měl zahájit kampaň za zvýšení koncesionářského poplatku, aby zajistil trvale…

Jak hospodaří obce? Výdaje, příjmy i investice rekordně rostou

18.06.2019 10:39 Aktualizováno Přebytek obecních rozpočtů loni klesl o 12,4 miliardy korun na 1,6 miliardy korun, tedy na nejnižší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama