Pekelná výheň: U pecí ve slezských hutích je 70 stupňů, firmy utratí za nápoje miliony

Pracovníci horkých provozů ve slezských hutích mají v letních vedrech častější přestávky a dostávají takzvané ochranné nápoje. Pracovní režim se zaměstnancům mění ve chvíli, kdy venkovní teplota ve stínu dosáhne 30 stupňů Celsia. V nejteplejších provozech se přijímají opatření i dřív. Například na vysokých pecích při odpichu teplota dosahuje až 70 stupňů. Za nápoje firmy utratí miliony. Uvedly to mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) Barbora Černá Dvořáková a mluvčí Třineckých železáren (TŽ) Petra Macková Jurásková.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Průmysl
doporučujeme

Černá řekla, že vysokým teplotám při odpichu na vysokých pecích jsou hutníci vystaveni jen krátkodobě. "Vedoucí směny tyto zaměstnance střídá v kratších intervalech," řekla mluvčí. Zaměstnanci provozů, kde jsou vystaveni mimořádným teplotám, tráví v teplých dnech častější přestávky v klimatizovaných prostorech.

"Některé náročné činnosti mohou být omezeny, zaměstnanci vykonávají pouze nejnutnější aktivity související s technologií, údržbou a opravami zařízení," uvedla mluvčí. Firma taky kropí v podniku vodou nebo zastiňuje okna. Podle náročnosti práce dostávají zaměstnanci AMO ochranné nápoje.

"Zatímco techničtí pracovníci a úředníci mají nárok na ochranný nápoj při dosažení venkovní teploty 30 stupňů Celsia, manuálně pracující zaměstnanci už při nižších teplotách, třeba 24 stupňů," řekla Černá.

Zaměstnanci dostávají sypané nápoje s patentovaným preparátem na ochranu imunity. Mohou si vybrat z šesti příchutí plus čtyř bez cukru. Tyto nápoje se doplňují pitnou neperlivou nebo perlivou vodu, kterou si pracovníci mohou natočit ze sodobarů v kantýnách jednotlivých závodů.

"Dále se zaměstnancům v horkých provozech distribuují minerálky a v extrémně horkých provozech, jako jsou například vysoké pece, ocelárna a podobně, i nealkoholické pivo," uvedla Černá.

Zaměstnanci vypijí za směnu i více než tři litry tekutin. "Spotřeba nápojů se v teplých dnech zvyšuje v průměru přibližně o 40 procent. V loňském roce se v huti vypilo 738.000 ochranných nápojů, z toho 139.000 nealko piv," řekla mluvčí AMO.

Macková řekla, že v Třineckých železárnách jsou na tom ve vedrech nejhůře vysokopecaři, valcíři, struskaři nebo taviči. Mají nárok na dvojnásobné množství ochranných nápojů, kterými jsou nejčastěji slazené a neslazené minerálky.

"Loni náklady na ochranné nápoje přesáhly v huti 13 milionů korun. Zvýšená potřeba v horkých dnech představuje obvykle částku navíc ve stovkách tisíc korun," řekla mluvčí TŽ.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v Dieselgate: VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit…

19.06.2019 19:24 Aktualizováno Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate…

Soud řeší konkurz firmy Pilsen Steel. Loupež století za bílého dne, říká…

19.06.2019 16:06 Aktualizováno Krajský soud v Plzni dnes začal projednávat konkurz plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, který…

Vodafone nabídne neomezená mobilní data, klade si ovšem podmínku

19.06.2019 16:01 Aktualizováno Mobilní operátor Vodafone nabídne od čtvrtka nové tarify s nabídkou neomezených mobilních dat.…

Česko v mínusu? Schodek rozpočtu má být 40 miliard, a to i v dalších letech

19.06.2019 15:50 Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama