Pekelná výheň: U pecí ve slezských hutích je 70 stupňů, firmy utratí za nápoje miliony

Pracovníci horkých provozů ve slezských hutích mají v letních vedrech častější přestávky a dostávají takzvané ochranné nápoje. Pracovní režim se zaměstnancům mění ve chvíli, kdy venkovní teplota ve stínu dosáhne 30 stupňů Celsia. V nejteplejších provozech se přijímají opatření i dřív. Například na vysokých pecích při odpichu teplota dosahuje až 70 stupňů. Za nápoje firmy utratí miliony. Uvedly to mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) Barbora Černá Dvořáková a mluvčí Třineckých železáren (TŽ) Petra Macková Jurásková.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Průmysl
doporučujeme

Černá řekla, že vysokým teplotám při odpichu na vysokých pecích jsou hutníci vystaveni jen krátkodobě. "Vedoucí směny tyto zaměstnance střídá v kratších intervalech," řekla mluvčí. Zaměstnanci provozů, kde jsou vystaveni mimořádným teplotám, tráví v teplých dnech častější přestávky v klimatizovaných prostorech.

"Některé náročné činnosti mohou být omezeny, zaměstnanci vykonávají pouze nejnutnější aktivity související s technologií, údržbou a opravami zařízení," uvedla mluvčí. Firma taky kropí v podniku vodou nebo zastiňuje okna. Podle náročnosti práce dostávají zaměstnanci AMO ochranné nápoje.

"Zatímco techničtí pracovníci a úředníci mají nárok na ochranný nápoj při dosažení venkovní teploty 30 stupňů Celsia, manuálně pracující zaměstnanci už při nižších teplotách, třeba 24 stupňů," řekla Černá.

Zaměstnanci dostávají sypané nápoje s patentovaným preparátem na ochranu imunity. Mohou si vybrat z šesti příchutí plus čtyř bez cukru. Tyto nápoje se doplňují pitnou neperlivou nebo perlivou vodu, kterou si pracovníci mohou natočit ze sodobarů v kantýnách jednotlivých závodů.

"Dále se zaměstnancům v horkých provozech distribuují minerálky a v extrémně horkých provozech, jako jsou například vysoké pece, ocelárna a podobně, i nealkoholické pivo," uvedla Černá.

Zaměstnanci vypijí za směnu i více než tři litry tekutin. "Spotřeba nápojů se v teplých dnech zvyšuje v průměru přibližně o 40 procent. V loňském roce se v huti vypilo 738.000 ochranných nápojů, z toho 139.000 nealko piv," řekla mluvčí AMO.

Macková řekla, že v Třineckých železárnách jsou na tom ve vedrech nejhůře vysokopecaři, valcíři, struskaři nebo taviči. Mají nárok na dvojnásobné množství ochranných nápojů, kterými jsou nejčastěji slazené a neslazené minerálky.

"Loni náklady na ochranné nápoje přesáhly v huti 13 milionů korun. Zvýšená potřeba v horkých dnech představuje obvykle částku navíc ve stovkách tisíc korun," řekla mluvčí TŽ.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letecké linky z ČR do Itálie a Jižní Koreje fungují bez omezení, zpřísňuje…

24.02.2020 16:59 Letecké linky z Česka do Jižní Koreje či do Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký…

Vláda schválila přesun státních agentur na jedno místo

24.02.2020 16:01 Aktualizováno Agentury CzechTrade a CzechTourism se přestěhují do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde…

Piráti píšou do USA. Žádají kongresmany o prošetření prodeje CME Kellnerovi

24.02.2020 12:34 Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec této strany Jan Lipavský požádali členy amerického…

Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let

24.02.2020 11:05 Ceny v průmyslu stouply v lednu meziročně o 2,4 procenta, tempo zrychlilo z prosincových 2,1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama