Úřady loni méně kontrolovaly předražování, i tak padaly vysoké pokuty

Úřady loni méně kontrolovaly dodržování cenových předpisů a také zjistily méně případů předražování. Klesl i objem uložených a zaplacených pokut. Provinilci zaplatili na pokutách 6,3 milionu korun. Počet kontrol klesl o 283 na 2584 akcí a úřady zjistily celkem 289 pochybení. Úřady za ně uložily pokuty za celkem 345 milionů korun. Uvádí to každoroční zpráva o činnosti cenových kontrolních orgánů za loňský rok, kterou vláda předložila Sněmovně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Energetický regulační úřad
doporučujeme

Kontrolovat dodržování cen mohlo podle zákona třeba ministerstvo financí, Český telekomunikační úřad, který dohlíží na poštovní služby, Energetický regulační úřad (ERÚ) nebo například krajské a obecní úřady. Celníci se zaměřují na dodržování pevných cen cigaret, na zdravotnictví dohlíží Specializovaný finanční úřad nebo Státní úřad pro kontrolu léčiv.

V energetice se loni uskutečnilo 74 kontrol, úředníci zjistili 20 pochybení a padly pokuty v celkové výši téměř 338 milionů korun. V elektroenergetice a plynárenství zjistil ERÚ, že obchodníci na svých webových stránkách u svých produktů neuvádějí konečnou nabídkovou cenu, která zahrnuje všechny daně, cla a poplatky.

Teplárenské firmy mimo jiné v kalkulaci výsledné ceny tepla uplatnily náklady, které nelze považovat za ekonomicky oprávněné. Kontrolovaná firma například do ceny započítala příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění.

Kontroly se loni stejně jako v předchozích letech týkaly i pohřebnictví. Specializovaný finanční úřad jich podnikl 55 a uložil pokuty za celkem 629.000 korun. Poskytovatelé služeb neuchovávali dostatečně dlouho kalkulace k cenám svých služeb a zahrnovali do nich ekonomicky neoprávněné náklady. Specializovaný finanční úřad také prověřoval ceny mléčných výrobků pro žáky, žádné pochybení ale nezjistil.

V případě zdravotních výkonů se počet kontrol zvýšil o 20 na 71 a objem uložených pokut se víc než ztrojnásobil na 1,76 milionu korun. Důvodem byla zjištění u zařízení s větším obratem regulovaných zdravotních služeb a také vyšší závažnost spáchaných přestupků. Šlo mimo jiné opět o zahrnování ekonomicky neoprávněných nákladů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA minus

20.07.2019 10:41 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni…

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Státní dluh stoupl o 90,6 miliardy. Každý Čech by měl splatit téměř 161…

19.07.2019 16:26 Aktualizováno Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu…

Babišova vláda zdaní i teplo pro důchodce a děti v ústavech? Šokující,…

19.07.2019 15:45 Aktualizováno Vládou navržené zdanění plynu určeného pro topení v domácích kotelnách může vedle bytových domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama