Úřady loni méně kontrolovaly předražování, i tak padaly vysoké pokuty

Úřady loni méně kontrolovaly dodržování cenových předpisů a také zjistily méně případů předražování. Klesl i objem uložených a zaplacených pokut. Provinilci zaplatili na pokutách 6,3 milionu korun. Počet kontrol klesl o 283 na 2584 akcí a úřady zjistily celkem 289 pochybení. Úřady za ně uložily pokuty za celkem 345 milionů korun. Uvádí to každoroční zpráva o činnosti cenových kontrolních orgánů za loňský rok, kterou vláda předložila Sněmovně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Energetický regulační úřad
doporučujeme

Kontrolovat dodržování cen mohlo podle zákona třeba ministerstvo financí, Český telekomunikační úřad, který dohlíží na poštovní služby, Energetický regulační úřad (ERÚ) nebo například krajské a obecní úřady. Celníci se zaměřují na dodržování pevných cen cigaret, na zdravotnictví dohlíží Specializovaný finanční úřad nebo Státní úřad pro kontrolu léčiv.

V energetice se loni uskutečnilo 74 kontrol, úředníci zjistili 20 pochybení a padly pokuty v celkové výši téměř 338 milionů korun. V elektroenergetice a plynárenství zjistil ERÚ, že obchodníci na svých webových stránkách u svých produktů neuvádějí konečnou nabídkovou cenu, která zahrnuje všechny daně, cla a poplatky.

Teplárenské firmy mimo jiné v kalkulaci výsledné ceny tepla uplatnily náklady, které nelze považovat za ekonomicky oprávněné. Kontrolovaná firma například do ceny započítala příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění.

Kontroly se loni stejně jako v předchozích letech týkaly i pohřebnictví. Specializovaný finanční úřad jich podnikl 55 a uložil pokuty za celkem 629.000 korun. Poskytovatelé služeb neuchovávali dostatečně dlouho kalkulace k cenám svých služeb a zahrnovali do nich ekonomicky neoprávněné náklady. Specializovaný finanční úřad také prověřoval ceny mléčných výrobků pro žáky, žádné pochybení ale nezjistil.

V případě zdravotních výkonů se počet kontrol zvýšil o 20 na 71 a objem uložených pokut se víc než ztrojnásobil na 1,76 milionu korun. Důvodem byla zjištění u zařízení s větším obratem regulovaných zdravotních služeb a také vyšší závažnost spáchaných přestupků. Šlo mimo jiné opět o zahrnování ekonomicky neoprávněných nákladů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak jsou na tom Češi se spořením? Průzkum odhalil raritu

05.12.2019 15:48 Čechům letos stouply průměrné měsíční úspory o 233 korun na 2720 korun. Podíl jejich úspor na…

Bankroty v Česku: Novela insolvenčního zákona situaci rapidně změnila

05.12.2019 13:47 Aktualizováno V Česku bylo letos v listopadu vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, o osm více než v říjnu…

Za kolik natankujete? Spor velmocí je pro české řidiče výhodný

05.12.2019 10:59 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně klesly. Benzin zlevnil od minulé…

Státní rozpočet? Vláda šermuje fiktivními příjmy, rada požaduje změnu

04.12.2019 15:30 Národní rozpočtová rada doporučila upravit schvalování státního rozpočtu tak, aby návrh rozpočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama