Soudní bitva kvůli OKD? Česko mají ve sporu s NWR zastupovat newyorští právníci

V případném mezinárodním investičním sporu se společnostmi skupiny NWR kvůli OKD by měla Českou republiku zastupovat newyorská advokátní kancelář Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle LLP. Vyplývá to z materiálu o veřejné zakázce na právní služby pro zastupování České republiky v investičním sporu se společnostmi skupiny NWR.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Oznámení o existenci sporu se skupinou NWR obdrželo MF letos 8. února. Zástupce NWR uvedl, že skupina měla být od roku 2016 řadou politicky motivovaných kroků České republiky připravena o svou investici v podobě obchodního podílu na společnosti Správa pohledávek OKD (dříve OKD).

Konkrétní výši škody NWR neuvedla, ale akcionáři firmy byli podle ní poškozeni o stovky milionů eur. Hospodářské noviny dříve uvedly, že britský likvidátor NWR v souvislosti s převzetím dolů OKD státem uvedl, že se "jednalo o faktické znárodnění těžebního byznysu společnosti NWR".

Hodnoticím kritériem pro přidělení zakázky byla cena. Předběžná hodnota zakázky na právní zastoupení je podle materiálu zhruba 50 milionů korun a předpokládaná délka trvání smlouvy přibližně tři roky. Předpokládaná délka se podle dokumentu rovná průměrné délce trvání jedné mezinárodní arbitráže.

"S ohledem na vysokou časovou náročnost mezinárodních arbitráží a zároveň na velmi vysoký počet sporů, které jsou proti České republice v současné době vedeny, nelze zabezpečit dostatečně kvalitní právní zastoupení výhradně prostřednictvím zaměstnanců ministerstva financí a je tak třeba spolupracovat v nutném rozsahu s externími advokátními kancelářemi," uvedlo MF.

Česká republika aktuálně čelí devíti mezinárodním arbitrážím. Naposledy v květnu MF uspělo ve čtyřech mezinárodních arbitrážích celkem o zhruba půl miliardy korun, které souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren.

Těžební společnost OKD skončila v úpadku v roce 2016 poté, co sama na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla v něm, že více než 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun. Věřitelé nakonec přihlásili pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce Lee Louda ovšem pohledávky za většinu této částky popřel.

Vybraná advokátní kancelář se podle MF zaměřuje výhradně na zastupování států v mezinárodních investičních arbitrážích. Mezi její klíčové advokáty patří George Kahale III, jenž byl prestižním americkým magazínem The American Lawyer Magazine označen za jednoho z největších světových odborníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ v pololetí meziročně navýšil čistý zisk i tržby, odhadují analytici

09.08.2020 14:46 Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby.…

Dotovaný voucher do lázní se stal noční můrou, tvrdí svaz. Dostálová je…

09.08.2020 13:25 Třetina ze 120.000 lidí, kteří si stáhli poukazy na dotovaný pobyt v lázních, ho neuplatní. V…

U školních potřeb táhne ekologie, k dostání jsou i sety s rouškou

09.08.2020 09:44 U školních potřeb bude letos převažovat důraz na udržitelnost. Řetězce rozšířily nabídku zboží z…

OKD se začíná připravovat na obnovení těžby, odstávka kvůli koronaviru…

09.08.2020 08:55 Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama