Televizní skupinu Prima ovládl Ivan Zach, je označován za "nenápadného miliardáře"

Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy. Vyplývá to z informací Primy. Cenu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

TV Prima
doporučujeme

THR Media je vlastněna třemi akcionáři. Majoritu 67 procent drží Zach, 18 procent má Petra Marschallová a 15 procent Radka Zachová. Celá transakce podléhá následnému schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Denemo Media v roce 2017 koupila 50 procent Primy od švédské společnosti MTG. Cena prodeje tehdy vycházela z ohodnocení 100procentního podílu skupiny Prima, jenž byl stanoven na 237,4 milionu eur.

Prima byla založena v roce 1993 jako první česká komerční televizní stanice. Společnost v současné době provozuje vysílání osmi televizních kanálů. Programy Primy v celodenním vysílání dosahují podílu kolem 23 procent. Do roka by měla Prima spustit se CNN nový zpravodajský kanál CNN Prima News.

V médiích bývá Zach označován za nenápadného miliardáře, o jeho minulosti se toho příliš neví. Podle časopisu Forbes má majetek v hodnotě pět miliard korun, což jej řadí na 41. místo v žebříčku nejbohatších Čechů.

Ohledně Primy se Zach začal angažovat koncem 90. let, když nový zákon omezil přímé působení bank v jiných oblastech. Tehdejším stoprocentním vlastníkem televize byla Investiční a poštovní banka (IPB), od níž získala Primu Zachova společnost Ges Holding.

V roce 2005 získala od Zacha poloviční podíl v televizi švédská mediální skupina MTG. Před dvěma roky švédská firma prodala svůj podíl v Priměfirmě Denemo Media, ve které držel Zach 25 procent a zbytek patřil podnikateli Vladimíru Komárovi. Nyní Zach koupil i zbylých 75 procent firmy.

Zach se narodil 12. dubna 1964, pochází ze Slaného (podle obchodního rejstříku má dodnes trvalé bydliště zapsané na tamním městském úřadě). Vystudoval pražské České vysoké učení technické (ČVUT), v 90. letech působil mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti Porcela Plus nebo karlovarského Grandhotelu Pupp. Vedle Primy se v médiích angažuje v rozhlase (rádia Beat, Country nebo Kiss) a prodeji reklamy.

Ges Holding (Zach v něm drží 60 procent, zbytek mají podle databáze Prodata napůl jeho sestra Radka a Petra Marschallová) se angažuje také v průmyslu, patří mu výrobce vzduchotechniky ZVVZ Group Milevsko nebo výrobce aerosolových ventilů a rozprašovačů Koh-i-noor Mladá Vožice. Skupina se angažuje i v realitách, postavila a dříve vlastnila například budovu Crystal v Praze na Vinohradech (v anketě pořádané sdružením Arnika byla vyhlášena nejošklivější stavbou posledního čtvrtstoletí).

Zach se angažuje také v basketbalu, v letech 2002 až 2006 byl předsedou České basketbalové federace a dodnes je členem jejího výkonného výboru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká zbrojovka letos vykázala rekordní výnosy, poptávka je především v USA

24.11.2020 12:28 Aktualizováno Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázala za tři letošní čtvrtletí rekordní výnosy pět…

Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o 29 tisíc, celkem jich je přes milion

24.11.2020 11:10 Počet podnikatelů v ČR, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, za tři…

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 10:42 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

Analýza Bisnode: Téměř polovina firem v ČR loni neplatila žádnou daň z…

24.11.2020 10:27 Z 81.000 firem, které zveřejnily finanční výkazy na sbírce listin, žádnou daň z příjmu za loňský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama