Atypický pivní nápoj? To si nikdo nekoupí, kritizuje svaz novou vyhlášku

Novinky ve vyhlášce, která loni od prosince změnila značení piva, nejsou podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně dostatečné. Svazu například vadí název "atypický pivní nápoj", což je podle vyhlášky nápoj na bázi piva s modifikovaným podílem sladu nebo alternativním způsobem kvašení. Zákazníci si atypický pivní nápoj nekoupí, protože název nezní dobře, řekl dnes Šuráň v rozhovoru s ČTK.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pivo
doporučujeme

Atypický pivní nápoj je podle svazu nevýhodné označení. "Spadla tam všechna piva vyráběná z vyššího podílu netradičních surovin - quinoa, ságo (škrobovitý prášek z asijských palem) a podobné škroboviny, a rovněž všechna piva vyráběná pomocí nepivních kvasinek - kyselé bretanomyces, vinné kvasinky, lactobacilus a další. Vadí to obchodně, protože kdo si bude kupovat atypický pivní nápoj. Kdybych si pivo kupoval podle názvu, tak to nevezmu ani do ruky," řekl. Svaz se proto podle něj bude snažit o změnu legislativy.

Piva, která jsou vyráběná technikou spodního kvašení a mají podíl extraktu původní mladiny mezi 11 a 12,99 procenty, tedy 11 a 12stupňová piva, se podle legislativy od prosince nazývají ležáky. Jejich svrchně kvašené varianty jsou plná piva. Místo speciálních piv o 13 a více stupních se zavedla kategorie silných piv. Pivo se sníženým obsahem alkoholu se nazývá nízkoalkoholickým. Pivovary však mohou staré etikety používat do letošního prosince.

V současnosti je v ČR kolem 450 minipivovarů, které se snaží povzbudit zájem zákazníků speciálními pivy. Podle Šuráně je v současnosti trendem tzv. NEIPA, tedy New England IPA. Proti běžnějšímu pivu je zakalený díky sladům.

"Každá doba má své módní výstřelky, začala to IPA (pivní styl svrchně kvašeného piva Indian Pale Ale), v současnosti je to NEIPA, předtím to byly kyseláče, na zimu se chystají Portery a Barrel age," uvedl Šuráň. Portery jsou silná tmavá chmelová piva, Barrel Aged pak piva dozrávající v dřevěných sudech obvykle po jiném alkoholu.

Podle Šuráně se v poslední době zlepšuje kvalita i spodně kvašených ležáků, což jsou v ČR nejčastěji konzumovaná piva i od velkých producentů. "Na léto se chystá velká renesance výčepní desítky s americkým chmelem," dodal.

Svaz o víkendu pořádal jednu ze svých největších akcí, na pražském Hradě představilo svou produkci 70 minipivovarů. "Přesun zatím neplánujeme, je to akce pro pivní fajnšmekry a milovníky piva a prostředí zahrad Pražského hradu nám připadá přiměřeně reprezentační. Nehodláme z festivalu dělat stroj na peníze, pravidelně končí zápornou nulou, letos jsme museli doplatit zhruba 1300 korun," uzavřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Důchody čeká změna? Odchod do penze dřív od roku 2023

07.12.2019 08:38 Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

06.12.2019 16:03 Aktualizováno České aerolinie (ČSA) a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci…

Do Česka mířily tuny plesnivých fíků, obsahovaly rakovinotvornou látku

06.12.2019 15:31 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a celníci zadrželi 6,7 tuny sušených fíků z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama