Nebudeme hyperliberálové. České firmy by měly používat českou ocel, apeluje Havlíček

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce apelovat na české firmy ze stavebního nebo automobilového průmyslu, aby používaly českou ocel. Na dnešním setkání Ocelářské unie to řekl vicepremiér a šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). Může to podle něj sice působit netržním dojmem, netržní je však už to, že se do ČR dováží ocel za dumpingové ceny. V této souvislosti zmínil Čínu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Karel Havlíček
doporučujeme

"Pokud tato situace nastává, nebudeme se tvářit, že jsme hyperliberálové, a že tomu necháme volný průběh a budeme se jen dívat, jak se ocelářské firmy dostávají do čím dál tím větších problémů," řekl ministr. Stát podle něj musí o problematice jednat na evropské úrovni, hájit české zájmy, aby české hutnictví zůstalo konkurenceschopné. Dodal, že aktivní musí být i Evropská unie.

Ocelářská unie už dříve uvedla, že výroba surové oceli v Česku se loni zvýšila o desetinu na téměř pět milionů tun. Dařilo se mimo jiné výrobcům trubek, kteří jich vyrobili přes půl milionu tun. Meziročně vzrostl také vývoz oceli z ČR. Rostl ale také dovoz, který činil 7,52 milionu tun, což byla rekordní hodnota.

Pozici největšího světového producenta oceli loni potvrdila Čína s 928 miliony tun, což je přes polovinu globální produkce a o 100 milionů tun více než předloni. Výroba v zemích Evropské unie dosáhla loni 168 milionů tun, což je méně než v roce 2017, ale víc než americká a ruská produkce dohromady (87 a 72 milionů tun).

Klíčovým trhem pro českou ocel podle Ocelářské unie zůstává Evropa, kam loni mířilo 89 procent vývozu. Největším odběratelem je Německo, kam směřovala téměř čtvrtina vývozu. Země je také největším dodavatelem do ČR, když se na celkovém objemu dovozu podílí 21 procenty.

K plánovanému prodeji ostravských hutí ArcelorMittal (AMO) britské firmě Liberty House Havlíček zopakoval, že se chystá memorandum o spolupráci mezi státem, odbory a novým majitelem, stát by mohl mít zástupce v dozorčí radě huti. "Budu pevně věřit tomu, že nový vlastník ArcelorMittal to co nám slíbil, splní," uvedl. Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve řekl, že Liberty House není transparentní firma.

Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik prodat, aby mohla převzít ocelárny v Itálii. Odboráři z AMO mají obavu z toho, že podnik skončí. O situaci kolem AMO už dříve jednala i Sněmovna. "Nechceme se dostat do situace, kdy budeme řešit něco, až když bude pozdě," dodal ministr.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Huawei čelí skandálu. Sbírá citlivá data o klientech v ČR, tvrdí bývalí…

22.07.2019 08:48 Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data…

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 08:07 Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA minus

20.07.2019 10:41 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni…

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama