Diamo čelí aféře. Ředitel Jež je podezřelý z podvodu, Havlíček se ho zastává

Podezření z podvodu ředitele Jiřího Ježe, který dočasně vede státní podnik Diamo, považuje ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) za spekulaci. Havlíček to dnes řekl na dotaz ČTK. Ježe jmenoval na konci května krátce po svém nástupu na ministerstvo, kdy s okamžitou platností odvolal předchozího ředitele Tomáše Rychtaříka. Jež ještě před ním Diamo vedl 14 let.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Karel Havlíček
doporučujeme

O podezření z podvodu a vyšetřování policie informoval ve středu Ekonomický deník. Do několika měsíců by MPO mělo na pozici ředitele Diama vypsat výběrové řízení.

Národní centrála proti organizovanému zločinu a žalobce Jan Krestýn z Vrchního státního zastupitelství v Praze podle deníku Ježe podezírají z podvodu kvůli podhodnocenému prodeji pozemků na Cínovci, kde se nachází lithium. Státní podnik Diamo se zaměřuje na řešení následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví.

Že by se pozemky prodaly pod cenou, považuje Havlíček rovněž za spekulaci. Jež podle něj podezřelý z podvodu není a deník si "řadu informací neověřil". Ministr také zopakoval Ježovo vyjádření pro deník, že byl pouze přizván k podání vysvětlení a nikdo obviněn nebyl.

"Pan Jež je člověk, který je schopen zajistit v Diamu "přechodový management" a nemá tam šanci dostat cokoliv do nějakého zpronevěření," řekl ČTK Havlíček. Má prý pocit, že si chce spíše někdo s Ježem srovnat účty. Na dotaz, zda Ježe považuje stále za správnou volbu, odpověděl, že že je to lepší řešení, než kdyby ve funkci zůstal Rychtařík.

V situaci, kdy z hodiny na hodinu na konci května odvolal Rychtaříka, musel Havlíček podle svých slov najít někoho, kdo situaci v podniku rozumí. Bylo to kvůli podpisu smlouvy o dílo týkající se ekologické zátěže - Sanace kontaminovaného území Trojice za více než 856 milionů korun. Rychtařík o tom Havlíčka neinformoval. "Netvrdíme, že je Jež vybranou osobností, která tam zůstane. Bude tam několik měsíců jen kvůli tomu, aby to odsloužil," dodal ministr.

Jež stál v čele Diama od roku 2000 a z funkce ho na jaře 2014 odvolal tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle informací Ekonomického deníku ale Jež možná ve spojitosti s dalšími osobami uzavřel 25. března 2008 nevýhodnou kupní smlouvu k parcelám nacházejícím se v katastrálním území Cínovce. Pozemky koupila od Diama společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Podle žalobce byla státu způsobena škoda přes 130 milionů korun.

V Diamu kvůli tomu zasahovali kriminalisté loni v prosinci. Web Euro.cz už tehdy upozornil na to, že se vyšetřování týkalo veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA minus

20.07.2019 10:41 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni…

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Státní dluh stoupl o 90,6 miliardy. Každý Čech by měl splatit téměř 161…

19.07.2019 16:26 Aktualizováno Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu…

Babišova vláda zdaní i teplo pro důchodce a děti v ústavech? Šokující,…

19.07.2019 15:45 Aktualizováno Vládou navržené zdanění plynu určeného pro topení v domácích kotelnách může vedle bytových domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama