Co pijou Češi ve vedrech? Točené pivo dostává na frak

Teploty nad 30 stupňů Celsia pivnímu trhu nesvědčí. Lidé zpravidla pijí méně alkoholických nápojů a spíše až večer po ochlazení vzduchu. Pak dávají přednost pivům s menším množstvím alkoholu, ochuceným pivním mixům nebo nealkoholickému pivu, sdělila ČTK výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Pivovarům nepomohl ani chladný květen, kdy se meziročně propadl výstav piva o desetinu a pivní export o šest procent. Podle Karlovarských minerálních vod (KMV) volí spotřebitelé ve vedrech více nealkoholických nápojů, proti mimosezonním prodejům mohou být prodeje i dvojnásobné.

Přidejte svůj názor

Pivo
doporučujeme

"Červen platí z hlediska pivovarnictví za silný měsíc. V posledních dvou týdnech zažíváme tropické dny s teplotami nad 30 stupňů Celsia. Pivní zahrádky tak konečně zahájily letní sezonu a těší se přílivu místních i turistů. Očekáváme, že horké počasí vylepší slabá květnová čísla, ačkoliv ze zkušenosti víme, že ani tropické teploty spotřebě zejména čepovaného piva nesvědčí. Je-li totiž více jak 30 stupňů Celsia, lidé zpravidla pijí alkoholových nápojů méně," uvedla Ferencová.

Obecně však bývá spotřeba piva v letních měsících průměrně třikrát vyšší než v zimě, pro pivovarnictví jde o klíčové období. "Letošní květnové počasí však pivu nepřálo a bylo nejchladnější za téměř 30 let. V nižších polohách se průměrná teplota pohybovala kolem deseti stupňů Celsia, což je v ostrém kontrastu s tím loňským, kdy se teploty často dostávaly i nad 25 stupňů a průměrná teplota byla 17 stupňů," upozornila ředitelka.

Proti loňsku podle ní v květnu oslabily prodeje sudového piva o 15 procent a tankového o 21 procent. "Trend poklesu spotřeby čepovaného piva v hospodách a restauracích však není jen vinou počasí, ale dlouhodobým problémem ohrožujícím tradiční českou pivní kulturu," dodala.

Naopak se zvýšily prodeje piva v plechu, které jako jediné po loňskému květnu vykázaly nárůst. Prodej piva v plastu se snížil o 14 procent, o skoro 40 procent pak klesly prodeje minisoudků, protože si Češi letos zahradních oslav v květnu kvůli počasí neužili.

Naopak výrobcům nealkoholických nápojů vyšší teploty nevadí, lidé podle mediálního zástupce KMV Pavla Nováka potřebují doplňovat minerály a samozřejmě tekutiny. "Spotřebitelé v teplém počasí z naší nabídky nejčastěji volí přírodní minerální a pramenité vody včetně ochucených. K nejoblíbenějším příchutím našich balených vod v ČR patří citron, pomeranč nebo bílé hrozno, nicméně Češi rádi vyzkouší méně typické chuťové varianty jako například granátové jablko nebo černé plody," dodal Novák.

Podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací Tomáše Mrázka zatím dosahovala spotřeba vody v metropoli průměrných spotřeb při těchto teplotách, v předminulém týdnu činila 3800 litrů za sekundu, v minulém pak 3600 litrů za sekundu. "Na začátku července v souvislosti s odjezdem Pražanů na prázdniny očekáváme průměrnou spotřebu mezi 3000 až 3200 l/s. Loni byl extrém na přelomu července a srpna, kdy se spotřeba vyšplhala na 4000 l/s," dodal.

Podle něj má Praha dostatečné zásoby vody z Káraného a Želivky. "V případě mimořádné události můžeme využít i Podolskou vodárnu, která slouží jako záložní zdroj. Ani v loňském parném létě Praha žádné problémy se zásobováním pitnou vodou neměla," uzavřel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aero Vodochody testuje nové letouny L-39NG, zatím vibrují na zemi

17.07.2019 20:05 U nového letounu L-39NG z Aera Vodochody pokračuje testování prototypů, u prvního letového…

Stát hledá úložiště pro jaderný odpad, dotčeným obcím poskytne 53 milionů

17.07.2019 19:57 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poskytne obcím dotčeným výběrem hlubinného úložiště jaderného…

Práce na dálku? Nové formy zaměstnávání jsou v ČR risk, můžete na ně…

17.07.2019 16:49 Zhruba každý šestý zaměstnaný v Česku má zkušenost s prací na dálku či z domova. Přibližně každý…

Zájem o elektromobily a hybridy v Česku roste. Které značky vedou?

17.07.2019 15:49 Prodej nových elektromobilů na českém trhu v prvním pololetí stoupl o pětinu na 324 aut s čistě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama