Přímý prodej v Česku zažívá boom. Které zboží jde nejvíc na dračku?

Obrat společností, které se zabývají přímým prodejem, jako je Amway, Mary Kay, Oriflame nebo Vorwerk, vzrostl loni v Česku o 9,5 procenta na 7,67 miliardy korun. ČTK to dnes sdělili zástupci Asociace osobního prodeje ČR. Nejvíce se prodává kosmetika a produkty pro osobní péči, které dohromady představují zhruba třetinu trhu, následují se skoro 31 procenty výrobky pro domácnost a zboží dlouhodobé spotřeby, třetí nejprodávanější skupinou je wellness a doplňky stravy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

ČR z hlediska obratu v přímém prodeji loni byla druhým nejrychleji rostoucím státem ze střední Evropy, více rostlo pouze Maďarsko. Prodejců loni přibylo skoro 35.000, přímým prodejem se tak zabývalo více než 337.000 lidí. Jak již dříve uvedla asociace, většinou jde o ženy. Předloni se meziročně zvýšil počet prodejců o 14.000 osob.

"Český trh přímého prodeje se prudce rozvijí a má vysokou dynamiku, jak ve smyslu rychle rostoucího obratu, tak i počtu samotných prodejců. Přímý prodej přináší lidem svobodu a nezávislost. Pro mnohé z nich je taky důležitý blízký vztah k reprezentované značce," uvedla předsedkyně asociace Lucie Záleská.

Kromě výše uvedených značek v ČR působí také například Herbalife, Just CS, Nu Skin Enterprises nebo Zaren. Asociace loni uvedla, že v ČR pracuje osm procent lidí v oboru méně než rok, 16 procent mezi jedním a třemi lety, více než deset let spolupracuje s firmami 42 procent prodejců. V Evropě je poměr dlouhodobých pracovníků nižší, déle než deset let se prodejem zabývá 23 procent prodejců.

Nejčastěji je podle loňských údajů asociace prodejcům mezi 25 a 54 lety, z toho necelá polovina má středoškolské vzdělání. Průměrný věk prodejce je 45 let, v Evropě je průměrný prodejce o dva roky mladší.

V Evropě měl loni přímý prodej tržby za necelých 40 miliard dolarů, ve státech EU za více než 35 miliard dolarů. Největšími trhy jsou Čína a Spojené státy, kde byly loni tržby 35,7 a 35,4 miliardy dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta HDP

01.04.2020 10:58 Aktualizováno Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z…

Index PMI kvůli koronaviru padá. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se…

01.04.2020 10:30 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od…

Nošovická automobilka Hyundai prodlouží odstávku do 14. dubna

01.04.2020 10:20 Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku prodlouží kvůli pandemii nového typu…

Analytici: Konečná cena energií bude klesat za čas a postupně

01.04.2020 07:51 Konečná cena elektřiny a plynu pro české domácnosti bude i přes aktuální významný pokles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama