Geoblocking je zakázán. Zeman podepsal novelu o ochraně spotřebitele

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o ochraně spotřebitele, která reaguje na nové evropské nařízení zakazující blokování nákupů podle země kupujícího, tzv. geoblocking. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Předloha upravuje zákon tak, aby odpovídal požadavkům nařízení. Na dodržování pravidel má podle novely dohlížet Česká obchodní inspekce.

Přidejte svůj názor

E-shopy, ilustrační foto
doporučujeme

Vládní předloha upravuje zákon tak, aby odpovídal požadavkům unijního nařízení. Jejím cílem je zajistit, aby spotřebitelé, kteří chtějí nakupovat zboží a služby v jiné zemi EU, ať už on-line nebo osobně, nebyli diskriminováni, pokud jde o přístup ke zboží či službám, cenu, podmínky prodeje či platební podmínky. Výjimkou budou případy, kdy je to opodstatněno z důvodů, jako je DPH nebo určité právní předpisy na ochranu veřejného zájmu.

Loňské nařízení EU se týká řešení neoprávněného zeměpisného blokování a dalších forem diskriminace založených na státní příslušnosti, místě bydliště či místě usazení zákazníků. Platit začalo v prosinci. Nařízení obyvatelům členských států unie rozšiřuje přístup k zahraničním nákupům produktů, aniž je internetová stránka zablokuje nebo potenciální zákazníky automaticky přesměruje na jiný web kvůli jejich státní příslušnosti, místu bydliště nebo dočasnému pobytu.

Nařízení zakazuje také odmítnout prodej zboží nebo uplatnění odlišných podmínek v situaci, kdy dotčené zboží není doručováno do členského státu zákazníka. Opatření se vztahuje například na on-line rezervace hotelového ubytování, pronájem automobilů nebo koupi vstupenek na koncerty. Nebude se týkat zboží chráněného autorskými právy či letenek.

Sněmovna schválila novelu ve zrychleném režimu v prvním čtení už začátkem března. Senát ji však vrátil s pozměňovacím návrhem, který měl umožnit úřadům, aby za porušení zákona nemusely ukládat pokutu. Sněmovna tento návrh ale odmítla a novelu prosadila v původním znění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec šroubování cen? Za poslední měsíc došlo k obratu, ukazují nová čísla

16.09.2019 10:11 Ceny v průmyslu stouply v srpnu meziročně o 2,1 procenta, tedy stejným tempem jako v červenci. Šlo…

ČEPS vzrostl zisk na 2,3 miliardy. Pokračuje modernizace přenosové soustavy

16.09.2019 09:45 Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v prvním pololetí letošního roku…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Nová pravidla placení kartou aktivní. Češi mohou mít problémy

14.09.2019 07:52 Ode dneška vstupuje v platnost nová evropská směrnice zvyšující bezpečnost bezkontaktních a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama