Tisíce cizinců tajně pracují v Česku? Úřady bijí na poplach

V Česku loni přibylo zjištěných případů nelegálního zaměstnávání. Inspektoři práce v minulém roce odhalili 4600 lidí, kteří pracovali na černo. Meziročně jich bylo o 1665 víc. Zvedl se výrazně hlavně počet nelegálně zaměstnaných cizinců ze zemí mimo EU, a to především z Ukrajiny. Inspekce uložila pokuty za 151,35 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy o potírání nelegálního zaměstnávání cizinců za rok 2018, s níž by se v pondělí měla seznámit vláda.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

zaměstnanci
doporučujeme

"Zvýšené záchyty (nelegálního zaměstnávání) vyplývají jednak z toho, že průběžně rychle stoupá počet cizích státních příslušníků v ČR, jednak i proto, že zaměstnavatelé jsou ochotni riskovat případné sankce v zájmu toho, aby naplnili svoje zakázky," uvedli autoři zprávy, kterou kabinetu předkládá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Inspekce práce vedle běžných kontrol provedla loni čtyři mimořádné kontrolní akce. Zaměřila se při nich na pracovní vykořisťování, stavby, velkosklady a logistická centra. Inspektoři zvládli zhruba 8300 kontrol, z nich 104 při mimořádných akcích. Byli u 7621 zaměstnavatelů. Z nich téměř dvě třetiny tvořily firmy, zbytek byli jednotlivci.

Kontroly odhalily 7216 porušení předpisů. U víc než tisícovky zaměstnavatelů nelegálně pracovalo 4583 lidí. Víc než tři čtvrtiny z nich pocházely ze zemí mimo EU, 16 procent z Česka a zbývajících pět procent z unijních států.

"Již v roce 2016 a 2017 byl z výsledků kontrolní činnosti patrný výrazný pokles počtu zjištěných nelegálně zaměstnaných občanů ČR a naopak nárůst počtu nelegálně zaměstnaných cizinců. Stejný trend pokračoval také v roce 2018," uvádí zpráva.

Loni inspekce odhalila 763 nelegálně zaměstnaných českých pracovníků, tedy zhruba stejně jako v předchozích dvou letech. V roce 2015 jich bylo 1913, o dva roky dřív 1394. Příliš se v minulém roce meziročně nezměnil ani počet zjištěných případů práce na černo u lidí z EU. Výrazně přibylo jen cizinců ze států mimo unii. Loni jich bylo 3595, o rok dřív 1917.

Nejvíc zahraničních pracovníků, kteří v Česku dělali nelegálně, pocházelo z Ukrajiny. Tvořily čtyři pětiny zjištěných případů lidí ze zemí mimo EU. Z občanů EU to byli nejčastěji Slováci, Rumuni a Bulhaři.

Nejvíc nelegálně zaměstnaných našli inspektoři ve stavebnictví, pak ve zpracovatelském průmyslu a v obchodě. U 105 zaměstnavatelů šlo o vědeckou a technickou činnost. Nejčastěji nelegálně pracují lidé u malých zaměstnavatelů s menším počtem pracovníků.

Inspekce uložila za nelegální zaměstnávání 496 pokut za celkem 151,35 milionu korun. Dvě z nich dostali samotní pracovníci za práci na černo, a to 22.000 korun.

Kontrol výrazně ubylo. Loni jich bylo zhruba čtyřikrát méně než v roce 2013. Počet odhalených případů se ale naopak zvedl. Podle autorů je kontrolní činnost efektivnější a inspektoři vhodně vybírají kontrolované. Zpráva uvádí, že práci cizinců na černo brání projekty, díky nimž mohou lidé ze zahraničí dostat práci v Česku legálně. Jedním z nich je program k získání ukrajinských pracovníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto bude lacinou značkou? Odbory ztrhaly strategii Volkswagenu

17.10.2019 10:00 Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle…

Exemplární trest. ČNB uložila BH Securities tučnou pokutu kvůli dluhopisům

17.10.2019 07:37 Česká národní banka uložila pokutu pět milionů korun obchodníkovi s cennými papíry BH Securities za…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Šéf Hospodářské komory Dlouhý prozradil, co umožní výraznější růst mezd

16.10.2019 17:26 Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama