Dotace pro Agrofert? MPO je nemůže zastavit, riskovalo by soud, tvrdí Havlíček

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) nemůže zastavit posuzování žádostí o proplacení dotací pro holding Agrofert. Riskoval by tím soudní spory, ať už by tak postupoval u jakékoliv firmy. Havlíček novinářům dnes při příchodu na jednání vlády řekl, že případně neoprávněně proplacené peníze by resort požadoval vrátit.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Karel Havlíček
doporučujeme

Server iRozhlas.cz dnes uvedl, že MPO nepřistoupilo k plošnému pozastavení proplácení investičních dotací firmám z Agrofertu, ačkoliv na ně Brusel peníze od loňského prosince neposílá.

Od prosince ministerstvo průmyslu minimálně jeden projekt holdingu z českého rozpočtu proplatil, o dalším se aktuálně rozhoduje. K preventivní stopce přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co do ČR dorazily předběžné závěry auditů k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů je. Zástupci Evropské komise přitom doporučovali českému ministerstvu financí, aby neposílalo k proplacení žádosti holdingu Agrofert loni v prosinci.

Havlíček dnes uvedl, že není možné nevyhodnocovat žádosti, které dorazí. "Ale v těch posledních několika týdnech nedošlo k žádnému proplacení (firmám Agrofertu). My jsme v situaci, že pokud ten dotyčný splní předpoklady, ať je to kdokoliv, nemůžeme reagovat jinak, než že se to proplácí," řekl.

Pozastavením proplácení dotací by podle něj Česko riskovalo, že se dotčený subjekt bude soudit. "Musíme respektovat nějaká pravidla daná českými zákony. Pokud se prokáže to, že došlo k jakémukoliv pochybení, tak se neproplatí nic. Pokud se v čase ukáže, že se proplácet nemělo, tak se to pochopitelně chce po tom subjektu nazpátek. To se stává běžně, zatím nebyly problémy v tom zpětném proplacení," konstatoval.

Server Neovlivní.cz dnes upozornil na dokument ministerstva průmyslu z loňského roku, podle kterého měly být dotace holdingu Agrofert pozastaveny. Jde o přílohu operačního manuálu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), ze kterého MPO Agrofertu peníze z veřejných rozpočtů proplácí. V článku týkajícím se pozastavení plateb se v šestém odstavci mimo jiné píše, že poskytovatel dotace je oprávněn pozastavit proplácení i v případě, že vzniklo podezření na jiný typ nesrovnalosti s možným finančním dopadem. Tento problém se podle serveru týká Agrofertu.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek. Protože je od loňského roku pozastavena certifikace OP PIK, všechny projekty v něm realizované jsou aktuálně financovány ze státního rozpočtu, uvedlo MPO. Týká se to i projektů holdingu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krok do budoucnosti: Škoda Auto zahájila výrobu modelu Superb iV. Kolik…

18.09.2019 15:32 Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu modelu…

Finanční správa omezí činnost 33 úřadů, bude na nich režim 2+2

18.09.2019 15:01 Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou…

Dopravní revoluce v ČR? Stát hodlá podpořit rozvoj vodíkové technologie

18.09.2019 13:00 Stát chce vedle čisté elektromobility do budoucna podpořit i rozvoj vodíkové technologie v dopravě.…

Jak bohatí jsou Češi? Celosvětové srovnání odhalilo překvapivou skutečnost

18.09.2019 11:51 Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama