Češi odevzdali přes 2,8 milionu daňových přiznání, roste zájem o podání online

Finanční správa eviduje více než 2,8 milionu odevzdaných daňových přiznání k dani z příjmů za loňský rok. Je to zhruba o 200.000 přiznání více než předchozí rok. Fyzické osoby odevzdaly přes 2,3 milionu přiznání, 485.000 bylo od firem. ČTK to dnes sdělil v tiskové zprávě mluvčí Generálního finančního ředitelství Petr Habáň.

daňové přiznání
doporučujeme

"Oproti roku 2017 vzrostl v roce 2018 výrazně počet přiznání u poplatníků, kteří mají příjmy ze závislé činnosti," uvedla generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová.

První termín pro odevzdání daňového přiznání bez využití daňového poradce byl 1. dubna. V tomto termínu bez sankce evidovala finanční správa 2,4 milionu daňových přiznání. V prodloužené lhůtě do 1. července podávali přiznání poplatníci, kterým přiznání předkládal daňový poradce, případně měli lhůtu prodlouženou ze zákona.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta z vyměřené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300.000 Kč. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun. V chystané novele daňového řádu ministerstvo financí počítá se zrušením pětidenní lhůty bez sankcí.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit všichni, kteří mají datovou schránku.

Podle finanční správy letos opět stoupl počet daňových přiznání podaných elektronicky. Tuto formu zvolilo 22,6 procenta fyzických osob a téměř 92,6 procenta firem, loni to bylo 18, respektive 92 procent. "Elektronickou formu podání využívá každým rokem větší množství poplatníků, proto také intenzivně pracujeme na projektu MOJE daně, který elektronická podání ještě více usnadní," podotkla Richterová.

První verze portálu MOJE daně, přes který by bylo možné vyřizovat on-line daňové záležitosti s finančním úřadem, by mohla vzniknout během roku 2020. Počítá s tím ministerstvo financí v rámci novely daňového řádu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

ČTÚ dnes zahájil tendr na kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G

07.08.2020 16:42 Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zahájil výběrové řízení, ve kterém formou elektronické aukce…

Schillerová chce měnit daně. Systém by se měl hlavně zjednodušit, reagují…

07.08.2020 16:02 Daňoví odborníci by v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a případným zavedením progresivního…

Češi při výběru mobilu nezohledňují podporu 5G sítě, ukázal průzkum

07.08.2020 14:53 Češi při výběru telefonu nezohledňují, zda podporuje nejnovější generaci mobilních sítí 5G.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama