Záznam ČNB: Pro zvýšení úrokových sazeb hlasoval pouze jeden člen rady

Člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda hlasoval koncem června na měnovém zasedání pro zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady. Zbylých šest členů rady hlasovalo pro ponechání sazby na dvou procentech. V diskusi vyhodnotila většina členů rady rizika prognózy inflace jako vyrovnaná. S touto prognózou je po květnovém zvýšení konzistentní přibližná stabilita sazeb do poloviny roku 2020.

česká národní banka
doporučujeme

V ekonomice je podle rady možné pozorovat protisměrný vývoj. Na jedné straně slábne poptávka ze zahraničí, což dopadá zejména na průmyslové podniky orientované na vývoz, na druhé straně však produkce firem uspokojujících domácí poptávku roste stále svižně, přičemž tyto podniky i nadále pociťují jako hlavní bariéru růstu nedostatek pracovní síly. Zpomalení v Německu se tak do české ekonomiky promítá zatím jen v omezené míře.

Významná část jednání rady se věnovala zahraničnímu vývoji. Členové diskutovali, zda lze z aktuálních pozorování vyčíst signály přicházející recese. Panovala shoda, že ačkoli se předstihové indikátory zhoršují, v reálných datech se to dosud výrazněji neprojevilo. Bylo zmíněno, že z historického pohledu jsou epizody dočasného zpomalení ekonomického růstu v eurozóně poměrně časté a nejsou dobrým prediktorem hlubších recesí.

Nejistota ohledně vývoje kurzu koruny je podle členů rady nadále vysoká. Kurzový vývoj bude ovlivňován protichůdnými faktory a je otázkou, který z nich převáží. Pozorovanou odchylku kurzu koruny od prognózy ve druhém čtvrtletí si bankovní rada vysvětlovala z větší části posledním zahraničním ekonomickým vývojem a změnou jeho výhledu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk Komerční banky se propadl o 38,5 procenta, koronakrize zasáhla i…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun.…

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily. Ale méně, ukazuje index…

03.08.2020 10:19 Aktualizováno Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v červnu.…

HB Index: Ceny realit do konce června dál rostly, nejvíce u bytů

03.08.2020 08:41 Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně dál rostly. Nejvíce…

Škoda Auto mění vedení. Automobilku povede Schäfer

02.08.2020 18:30 Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto bude v pondělí zvolen Thomas Schäfer, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama