Šichtařová: Euro není důležité přijmout brzo, ale vydělat na něm

Ekonomka Markéta Šichtařová upozornila na novou studii ohledně Eura. A upozorňuje před unáhleným přijetím měny Chorvatskem. Česko je však podle ní v odlišné situaci než populární dovolenková destinace.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Markéta Šichtařová
doporučujeme

„Tvrdit, že „Chorvati jsou rychlejší – tedy lepší“, je příliš naivní optika. V realitě je věc mnohem složitější. Nejde o to, kdo euro přijme dřív. Jde o to, kdo na tom vydělá a kdo prodělá,“ uvedla na svém blogu k ambicím Chorvatska přijmout Euro ještě před Českem.

Ekonomka upozorňuje na novou studii německých odborníků. „Němečtí ekonomové ve studii tvrdí, že zavedení eura mělo na různé země různý dopad. Někde se projevilo pozitivně, někde negativně. To nejspíš bude intuitivně očekávat každý. Studie se ovšem navrch ještě pokusila kvantifikovat, jak na euru lidé v jednotlivých zemích prodělali, či vydělali. A právě v tom je studie nová.“

Šichtařová zmiňuje závěry studie, podle nichž na fungování Eura nejvíce  vydělává Německo a Nizozemsko. Naopak Francie a ze všech nejvíce Itálie prodělává. Slovensko a Řecko na měně nejdříve vydělalo a pak prodělalo. Co z toho vyplývá pro Chorvaty?

„Máme všechny důvody myslet si, že Chorvatsko vzhledem k charakteru své jižanské ekonomiky bude patřit k těm, které euro poškodí. Má totiž s touto skupinou zemí podobné atributy: vysoký dluh, nedisciplinovanost veřejných financí, úroveň HDP na osobu pod průměrem eurozóny... a tak dál,“ upozorňuje Šichtařová na to, že charakter chorvatské ekonomiky odpovídá ekonomikám „prodělávajících" zemí.

Přestože ekonomka nevysvětluje, proč tento příměr neplatí pro ČR (Německo vydělává na Euru, Česká republika má obdoubnou strukturu ekonomiky jako západní partner), navrhuje v současné situaci především posilování koruny. „Lepší než sázet na zavedení eura je sázet na pomalé přibližování ekonomiky k Německu a posilování koruny. Koruna má a pravděpodobně i bude mít velmi dlouhodobou a velmi pozvolnou tendenci posilovat. Díky tomu bohatneme. (Tedy – pokud se třeba ČNB zrovna nerozhodne tři roky intervenovat...),“ zkritizovala ekonomka na závěr svévolné zacházení s měnou Českou národní bankou.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění

22.07.2019 13:18 Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni…

Většina firem v posledních letech prošla krizí, strašákem je…

22.07.2019 12:20 V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát.…

Majetkovému úřadu stouply příjmy na 770 milionů, koupit si můžete zámek

22.07.2019 11:59 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) letos v pololetí stouply příjmy meziročně…

Huawei čelí skandálu. Sbírá citlivá data o klientech v ČR, tvrdí bývalí…

22.07.2019 08:48 Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama