Platba na účtu za pár minut? Česko čeká bankovní revoluce

Uživatelé mobilního a internet bankovnictví mohou bez dodatečných poplatků poslat platbu, která přijde příjemci ve stejný den. Ve většině bank to ale musejí udělat dopoledne. Ke změně došlo díky zrušení veškerých přirážek spojených se zpracováním plateb. Do konce letošního roku budou v pěti bankách také zavedeny okamžité platby.

Česká národní banka
doporučujeme

Češi už nemusí tolik spěchat s převedením peněz do jiné banky nebo posláním standardní platby. Platba přijde příjemci ve stejný den, kdy ji odesílatel pošle. To ale zatím neplatí u všech bank a uživatel navíc musí zadat platbu do určitého času.

"Klienti Air Bank mohou zadat platbu do jiné tuzemské banky v pracovní den až do čtrnácti hodin a my tuto platbu odešleme tak, aby ji banka příjemce mohla na účet připsat ještě ten samý den," sdělila serveru Aktuálně mluvčí Air Bank Jana Karasová. Ve většině jiných bank je potřeba zadat platbu dopoledne.

Tento projekt podle serveru na konci roku 2017 umožnily Česká bankovní asociace spolu s Českou národní bankou a komerčními bankami. Dohodly se ale na tom, že se okamžité platby nebudou používat pro úhrady inkas nebo trvalých příkazů a také pro částky větší než čtyři sta tisíc korun.

Zrychlení plateb platí jenom pro mobilní a internetové bankovnictví. Limity pro příkazy zadané po telefonu nebo na přepážce se podle serveru nezměnily. Uživatelé bank přitom pořád mohou využívat expresních a prioritních plateb. Mají pozdější uzávěrky ale na rozdíl od standardních plateb nejsou zdarma a obvykle stojí zhruba sto korun.

Zrychlení standardních plateb podle serveru umožnilo snížení ceny za mezibankovní platební styk, a to díky zrušení veškerých přirážek, které banky musely platit navíc k základní ceně zpracování platby. Ta i nadále tvoří devět haléřů.

Například do začátku fungování nových pravidel banky musely po 14:30 zaplatit za každou položku až čtyři koruny. “Se změnou podmínek nám bylo umožněno posunutí limitu na zadání standardní platby do jiné banky v internetovém bankovnictví až na dvě hodiny odpoledne," řekl serveru mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Server uvedl, že podle mluvčího Komerční banky Pavla Zúbka ke zrychlení standardních plateb došlo díky inovacím interního IT systému, které už nyní umožňují posílat běžné tuzemské platby do jiných bank v častějších intervalech. Podle něj se dá očekávat přechod na okamžité platby.

Podle Hospodářských novin se předpokládá, že ve druhé polovině roku budou zavedeny okamžité platby do pěti dalších bank. Například v Komerční bance budou fungovat v pilotním režimu už od srpna. "Všichni naši klienti budou moci už v srpnu přijímat okamžité platby. Koncem září je budou moci i posílat," řekl serveru mluvčí banky.

Podle mluvčí Raiffeisen Bank Petry Kopecké budou okamžité platby spuštěny v bance od října, v ČSOB a v Poštovní spořitelně budou klienti moci okamžitých plateb využit na konci roku. Také se jejich zavedení v letošním roce dá očekávat v Moneta Money Bank a Equa bank.

Banky ale pořád mají právo na odeslání platby až do příštího pracovního dne. Rychlejší platby bez příplatků doposud nenabízejí Trinity Bank a UniCredit Bank.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů se spolehne při druhé vlně pandemie na úspory

15.08.2020 09:29 Více než polovina Čechů spoléhá pro případnou druhou vlnu Covid-19 na úspory. Z průzkumu…

Ceny dovolených jsou na úrovni loňského roku, Čechům nastanou starosti…

14.08.2020 17:34 Ceny dovolených jsou podle zástupců cestovních kanceláří na úrovni loňského roku. Například podle…

Czech Top 100: Největší tržby měla loni Škoda Auto, následují EPH a ČEZ

14.08.2020 14:54 Největší tržby z firem působících v Česku měla v roce 2019 opět automobilka Škoda Auto (459,1…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama