Začalo insolvenční řízení s Legios Loco. Správnykě HMS nás vyhnala, tvrdí firma

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Legios Loco, která donedávna vyráběla a opravovala vagony v lounském areálu zkrachovalé firmy Heavy Machinery Services (HMS). Insolvenční návrh na sebe podala sama firma, žádá o povolení reorganizace. Návrh na insolvenci Legios Loco zdůvodňuje tím, že insolvenční správkyně HMS paralyzovala činnost Legiosu v lounském areálu, odkud firmu a její zaměstnance vykázala. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Společnost HMS, která je v konkurzu, firmě Legios Loco areál dosud pronajímala. Insolvenční správkyně HMS Petra Hýsková dala Legiosu podle insolvenčního návrhu na Legios k 27. červnu výpověď a areál uzavřela. Následně ho pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ. Výroba v areálu se zastavila, DAKO-CZ ale nabídla dosavadním zaměstnancům, že pod ni mohou přejít. Hýsková již dříve uvedla, že Legios Loco nespolupracuje a jedná obstrukčně.

Legios v insolvenčním návrhu uvedl, že nájemní smlouva na lounský areál nemohla podle zákona zaniknout, platila do konce roku 2021. "Postupem Insolvenční správkyně HMS (v důsledku výpovědi a neumožnění vstupu do areálu) je ochromena činnost dlužníka (Legiosu) v areálu, jakkoli dlužník provozuje svůj závod také v rámci dalších areálů," uvedl Legios. Provozy má také v Horním Slavkově, Nymburce a Českých Velenicích.

Legios předpokládá, že bez možnosti využívat lounský areál, kde podle něj zůstala dokončená a rozpracovaná výroba a zásoby, nebude schopen včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků. V insolvenčním návrhu firma argumentuje závazky 510,8 milionu korun u 274 věřitelů. Povolení k reorganizaci žádá, protože je "ve stavu hrozícího úpadku".

Legios také uvedl, že má hmotný majetek za 57,4 milionu korun a pohledávky za 293,8 milionu Kč. V roce 2017 podle insolvenčního návrhu vyrobil 830 železničních vozů, loni 1039 vozů a letos předpokládal výrobu 1435 vagonů.

Společnost HMS je v úpadku od února 2014, věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun. Krajský soud v Českých Budějovicích, který insolvenci řeší, nedávno znovu zamítl reorganizaci společnosti HMS. Soud zároveň na majetek firmy prohlásil konkurz a na 21. srpna svolal schůzi věřitelů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamžitý konec uhlí v Česku? Hrozila by energetická katastrofa pro celou…

25.08.2019 12:16 Ekologické organizace Hnutí Duha, Zelený Kruh a Greenpeace chtějí od nově ustavené uhelné komise v…

Hrozivé zdražování. Češi nebudou mít na zeleninu? Podívejte se na ceny

25.08.2019 10:05 Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí…

Stírací losy? Zájem Čechů je stále vysoký, jedna věc se však změnila

25.08.2019 09:48 Tržby z prodeje stíracích losů v Česku i nadále rostou, meziročně až o desítky procent. Zatímco…

Ministři ždímají státní kasu, pro své resorty vyjednali 17,5 miliardy navíc

24.08.2019 11:59 Zvýšení výdajů na příští rok o 17,5 miliardy korun proti červnovému návrhu státního rozpočtu si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama