Ceny průmyslových výrobců zpomalily růst, zato prudce zdražují zemědělci

Ceny průmyslových výrobců v ČR v červnu zpomalily meziroční růst na 2,5 procenta z květnových 3,8 procenta. Zpomalil i růst ve stavebnictví na 4,8 procenta a v tržních službách pro podniky na 2,5 procenta. Naopak ceny v zemědělství zrychlily růst na 12,9 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Průmysl
doporučujeme

Do vývoje cen v průmyslu se promítla zejména o 7,9 procenta dražší elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch. Stouply i ceny potravin, nápojů, tabáku, plastových výrobků a nábytku. Zlevnil koks a rafinované ropné produkty. Ekonom analytik Generali Investments Radomír Jáč uvedl, že finanční trh čekal růst výrobních cen v průmyslu kolem 3,3 procent, vykázaný růst je tak výrazně nižší a je to nejpomalejší tempo od počátku letošního roku.

Za zpomalením meziročního růstu cen v průmyslu byla podle analytiků situace na trhu s ropou, která v červnu v korunovém vyjádření meziročně zlevnila v průměru o 14,9 procenta. "Na druhé straně ale pokles brzdil potravinářský průmysl, ve kterém ceny pokračovaly v růstu. Tomu se ale nemůžeme divit, pokud se podíváme do cen zemědělských výrobců," uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

V zemědělství, kde červnový meziroční růst cen zrychlil z květnových 10,5 procenta, zdražily zejména brambory. Jejich cena byla proti loňsku vyšší o 107,8 procenta. Dražší byly i olejniny, obiloviny, zelenina, jatečná prasata, mléko a drůbež. Naopak u ovoce, vajec a skotu ceny klesly. "Vývoj zemědělských cen se v poslední době promítá i do dynamiky cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zdá se, že i v nadcházejících měsících by se ceny potravin měly udržet vysoko," uvedl Zeisel. Jáč doplnil, že na cenách v zemědělství se projevují dopady sucha.

Ceny stavebních prací podle odhadů zpomalily v červnu meziroční růst z květnových 5,5 procenta. Proti loňskému červnu byly ceny stavebních materiálů a výrobků vyšší o 3,9 procenta, v květnu to bylo o 4,1 procenta. "I přes mírné zpomalení očekáváme, že rychlý růst cen ve stavebnictví bude pokračovat i v následujících měsících," uvedla k vývoji ve stavebnictví analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Mezi službami pro podniky, kde růst cen zpomalil z květnových 2,7 procenta, zdražilo o 8,1 procenta poradenství, o osm procent služby v zaměstnání, o 5,2 procenta pojištění a penzijní financování a zhruba o čtyři procenta bezpečnostní a poštovní služby. Zlevnilo skladování a podpůrné služby v dopravě.

V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu poprvé od prosince 2018 snížily, a to o 0,7 procenta. "Nejvýrazněji klesly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, což způsobil zejména pokles cen ropy na světových trzích," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V zemědělství byly ceny proti květnu vyšší o 2,5 procenta a stavební práce zdražily o 0,2 procenta a tržní služby pro podniky o 0,3 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamžitý konec uhlí v Česku? Hrozila by energetická katastrofa pro celou…

25.08.2019 12:16 Ekologické organizace Hnutí Duha, Zelený Kruh a Greenpeace chtějí od nově ustavené uhelné komise v…

Hrozivé zdražování. Češi nebudou mít na zeleninu? Podívejte se na ceny

25.08.2019 10:05 Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí…

Stírací losy? Zájem Čechů je stále vysoký, jedna věc se však změnila

25.08.2019 09:48 Tržby z prodeje stíracích losů v Česku i nadále rostou, meziročně až o desítky procent. Zatímco…

Ministři ždímají státní kasu, pro své resorty vyjednali 17,5 miliardy navíc

24.08.2019 11:59 Zvýšení výdajů na příští rok o 17,5 miliardy korun proti červnovému návrhu státního rozpočtu si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama