Oběd v restauraci? Ceny letí vzhůru, nejrychleji v těchto třech městech

Za poslední rok do konce června zdražily obědy v restauracích o 6,2 procenta na 122,20 koruny. Za poslední čtvrtletí se ceny zvýšily o 1,3 procenta. Vyplývá to ze zjištění společnosti Edenred, která nabízí stravenky Ticket Restaurant. Nejvíce draho je stále v Praze, kde se v červnu za oběd v průměru platilo 136,90 koruny. Nárůst je ale rychlejší v regionech, například v Ostravě meziročně obědy zdražily o 7,6 procenta na 113,7 koruny, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Restaurace, ilustrační fotografie
doporučujeme

Průměrná cena obědů podle společnosti za poslední rok stoupla o 7,20 Kč. V procentním vyjádření to je o 6,2 procenta, což bylo skoro dvakrát rychlejší než inflace.

"Pokud se podíváme vysloveně jen na potraviny, tak jejich ceny stoupají rychleji, než je průměrné tempo inflace, a jsou jedním z výrazných tahounů jejího růstu. Vyšší náklady na suroviny si restauratéři automaticky promítají do cen," uvedl produktový manažer firmy Zbyněk Vystrčil.

Dodal, že se zvyšující se kupní sílou lidí roste poptávka po dražším jídle. "Restauratéři se tak nebojí dávat na jídelní lístek i položky s vyšší cenovkou," dodal.

V posledním roce nejrychleji zdražovaly obědy v Ostravě, následovaly Olomouc a Ústí nad Labem, kde byl nárůst o 7,2 procenta.

Nejčastější hodnota stravenek v Česku se nyní pohybuje kolem 100 korun. Na jeden průměrný oběd si tak Češi připlácejí asi dvacetikorunu. Hodnota ideální stravenky, při které firmy i zaměstnanci dosáhnou maximální daňové úspory, je podle Edenred letos 123 korun.

Edenred sleduje útraty zaměstnanců za obědy od prosince 2015. Každý měsíc tvoří statistiku téměř 1,3 milionu transakcí v restauracích. Index je sestavený z plateb více než 150.000 zaměstnanců, kteří k úhradě obědů používají platební stravenkovou kartu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama