600 let od začátku husitských válek. ČNB vydá stříbrnou dvousetkorunu k výročí defenestrace

Česká národní banka vydá ve středu pamětní stříbrnou dvousetkorunovou minci k výročí 600 let od první pražské defenestrace, která je považována za počátek husitských válek. ČNB o tom dnes informovala v tiskové zprávě. K dispozici bude 16.200 mincí podle návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Česká národní banka
doporučujeme

Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 475 korun.

Mince budou k dispozici ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 10.700 kusů mincí. Dalších 5500 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.

Mince s motivem 600. výročí první pražské defenestrace je v pořadí 16. pamětní stříbrnou dvousetkorunou, která je součástí emisního plánu ČNB na léta 2016 až 2020. Další stříbrnou minci vydá ČNB v lednu 2020 jako připomínku 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů.

Svržením konšelů z oken novoměstské radnice 30. července 1419 vyvrcholil odpor pražských stoupenců upáleného církevního reformátora Jana Husa proti politice krále Václava IV. Dav rozvášněný kázáním husitského kněze Jana Želivského se dožadoval propuštění několika vězněných příznivců Husova učení. Když radní odmítli vězně propustit, shromáždění lidé na budovu zaútočili a přítomné hodnostáře a úředníky vyházeli z oken. Kdo z nich se nezabil pádem, byl na zemi před radnicí dobit. Tímto způsobem bylo zavražděno zřejmě 13 osob. Defenestrace odstartovala éru husitských válek.

Loading...
Témata: ČNB | mince | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama