Tržby Čedoku loni vzrostly, zisk klesl. Vázne příjezdová turistika

Tržby cestovní kanceláře Čedok loni meziročně vzrostly o 22 procent na 2,55 miliardy korun. Zisk klesl o téměř dva miliony korun na 1,2 milionu korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávy umístěné ve Sbírce listin.

čedok
doporučujeme

"Plán hospodářského výsledku na rok 2018 ve výši zisku 43,5 milionu korun nebyl splněn, již v průběhu 3. kvartálu roku 2018 byla očekávání na úrovni zisku do pěti milionů Kč. Neplnění plánu hospodářského výsledku bylo způsobeno zejména výpadkem marže z obchodní činnosti," uvedla firma.

Vedení společnost ve zprávě konstatuje, že zásadně vzrostla výjezdová turistika, kde se tržby zvýšily o 35 procent, klíčovým produktem byly katalogové zájezdy. "V disciplíně příjezdové turistiky došlo k poklesu tržeb (11 procent)," dodává společnost v dokumentu. Firma chce pokračovat v opatřeních, aby se propad zastavil.

Společnosti se zhoršily prodeje podnikatelského cestování a u prodeje dopravních cenin meziročně klesly tržby o devět procent, což Čedok přičítá tomu, že si firmy zajišťují služby cestovního ruchu pomocí on-line systémů.

Letos firma očekává, že bude mít zisk před zdaněním 29 milionů korun a tržby 3,23 miliardy korun. Podle zprávy by se letos měla rozrůst o dvě pobočky, mělo by jich tak být 38 s 259 zaměstnanci.

Jak loni ČTK řekl ředitel Čedoku Jan Koláčný, největší zájem byl loni o letecké pobytové zájezdy do Řecka a Turecka, následované zájezdy do Španělska a Bulharska. "Meziročně se také zvýšil zájem klientů Čedoku o zájezdy do kvalitnějších hotelů s vyšší úrovní služeb, což je do značné míry odrazem skutečnosti, že se stoupající hladinou příjmů v ČR roste i náročnost českých turistů," dodal.

Cestovní kancelář se předloni po třech ztrátových letech vrátila k zisku. Nejstarší českou CK koupila v roce 2016 polská cestovní kancelář Itaka. Čedok poté prošel řadou změn, změnou struktury produktů či změnou organizační struktury.

Mezi další velké cestovní kanceláře v ČR patří například Exim Tours, která loni prodala v Česku zájezdy za téměř šest miliard korun, meziročně o 25 procent více. Dohromady na českém a slovenském trhu v roce 2018 činily prodeje Exim tours 7,01 miliardy korun, sdělil v červnu ČTK obchodní ředitel firmy Petr Kostka. Loňský rok hodnotil jako rekordní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V červenci přibylo v Česku 3347 podnikatelů

13.08.2020 15:09 V červenci přibylo v ČR 3347 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna roku 2012.…

Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta

13.08.2020 12:49 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3…

Analytici: očekávané zpomalení inflace se může oddálit

13.08.2020 12:25 Inflace letos překvapuje vyšším růstem, její očekávané zpomalení se může oddálit až do příštího…

Třetina domácností v době pandemie přišla o část příjmu

13.08.2020 10:49 Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. Každá třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama