Výroba piva v červnu klesla, přesto jde o dobrý výsledek

Výstav piva v červnu meziročně poklesl o šest procent na 1,86 milionu hektolitrů. Přesto pivovarníci hovoří o úspěchu, loňský rok byl totiž teplotně rekordní, což nahrávalo zvýšené spotřebě, sdělila dnes výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Přidejte svůj názor

pivovary
doporučujeme

Přestože loňský rok teplotně rekordní byl, letošní červen byl podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775. Celkové výsledky za pololetí svaz zveřejnit odmítl, plánuje komentovat výrobu až za sezonu, která končí srpnem.

"Přestože jsme v červnu meziročně zaznamenali mírný pokles pivní produkce, je třeba brát v potaz skutečnost, že rok 2018 byl pro české pivovarství i díky extrémně dlouhé letní sezóně plné teplotně nadprůměrných dní v mnoha směrech rekordní," uvedla Ferencová.

Podle svazu po teplotně nepříznivém květnu na pití piva přišel stejně jako v minulých letech horký červen, který tak byl pro pivovarský obor úspěšný.

Spotřeba tradičních českých ležáků byla podobná jako loni, kdy byla rekordní. Naopak spotřeba výčepních desetistupňových piv meziročně klesla o 12 procent. Z hlediska obalů roste spotřeba tankového piva, neboli piva dováženého do restaurací v cisternách, která se v červnu meziročně zvýšila o 3,5 procenta, naopak spotřeba piva v sudech klesla o 6,5 procenta. Spotřeba čepovaného piva v restauracích se v posledních letech každoročně snižuje.

Spotřeba piva v PET lahvích proti loňskému červnu klesla o 12,5 procenta, naopak se vypilo o 3,5 procenta více piva v plechu. "Pivu v plechovkách patří stále větší podíl na trhu baleného piva právě na úkor PET lahví. Plechovky jsou mezi lidmi v létě oblíbené pro svou lehkost, praktičnost a rychlost vychlazení," dodala ředitelka. Kolem 40 procent spotřeby loni patřilo pivu ve skle, sudové pivo mělo 34procentní podíl, spotřeba piva v plechu dosáhla 11 procent celkového výstavu. Piva v plastech se vypilo 12 procent výstavu, tři procenta pak tankového piva.

Spotřeba piva v minisoudcích v červnu klesla meziročně o 67 procent. "Minisoudky byly hitem loňské extrémně dlouhé a horké letní sezóny, kdy je lidé rádi kupovali na zahradní oslavy. Letos však o ně zatím podobný zájem není," uzavřela.

Tuzemské pivovary loni vyrobily rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva, výstav tak meziročně vzrostl o 4,7 procenta. Po předloňském poklesu výroby se loni vrátily k růstu. Za zvýšením produkce stálo hlavně pivo určené na vývoz, u kterého se meziročně zvýšila výroba o 11,8 procenta. Tuzemská spotřeba piva se ale loni také zvýšila, a to o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR loni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více.

Letošní červen byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775. S průměrem 24,5 stupně Celsia byl o dva stupně teplejší než dosud rekordní červen 1811. V rámci celého roku byl letošní červen i třetím nejteplejším měsícem od začátku měření, teplejší byl už jen srpen 1807 a červenec 2006. Loňský rok byl podle údajů z Klementina nejteplejší od začátku měření.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co půjdou přebytky státního rozpočtu? Schillerová prosazuje radikální…

24.01.2020 12:24 Případné přebytky státního rozpočtu asi bude možné do budoucna využít jen na snížení státního dluhu…

Bude ČNB víc investovat do zelených dluhopisů? Michl je pro, Rusnok oponuje

24.01.2020 12:04 Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskusích vedení centrální banky…

Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

24.01.2020 10:25 Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak…

USA zatopí Česku? Roztržka kvůli digitální dani eskaluje

24.01.2020 10:06 Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama