Češi mají chuť utrácet. Vyhlídky do budoucna ale nejsou dobré, soudí analytici

Červnové tržby obchodníků podle analytiků ukázaly, že české domácnosti zatím neztrácejí chuť utrácet. Růst tržeb zrychlil podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) na 4,6 procenta z květnových 2,7 procenta, před prázdninami lidé nakupovali hlavně oblečení a obuv. Spotřeba domácností tak zůstane i nadále motorem ekonomického růstu.

Přidejte svůj názor

Lidl, supermarket
doporučujeme

"Letošní dynamika maloobchodních tržeb (bez automobilů) kolem pěti procent je prozatím obdobná jako v předchozích dvou letech. Domácnosti tak chuť utrácet prozatím neztrácí, ačkoli indikátory důvěry v letošním roce poklesly a v průměru se nachází na úrovni roku 2016, a to z titulu obav ze zpomalování ekonomické aktivity," uvedl hlavní ekonom pro ČR z ING Bank Jakub Seidler.

Dosavadní údaje o maloobchodních tržbách podle něj zatím nenaznačují, že by se domácnosti začaly více ve spotřebě omezovat.

Také analytik ČSOB Petr Dufek soudí, že chuť nakupovat spotřebitelům vydrží i v dalších měsících, postupně ale bude se zhoršením ekonomické situace slábnout. "Spotřeba domácností nicméně zůstane jedním z hlavních motorů ekonomického růstu v letošním i v příštím roce," dodal.

Poukázal i na to, že navzdory silnému růstu poptávky spotřebitelů v obchodech příliš nerostou ceny. "Meziročně se zvýšily jen o půl procenta, což je ve srovnání s téměř tříprocentní inflaci jen symbolický posun," uvedl. Je to podle něj kvůli přetrvávajícímu boji mezi kamennými a virtuálními obchody, k nimž se ve větší míře přidávají i ty zahraniční.

Ekonom Jiří Pour UniCredit Bank nicméně upozornil na to, že se tržby za prodej automobilů po dvou nadějných měsících růstu výrazně propadly a stáhly tak prodeje za první pololetí do minusu. Nůžky mezi prodeji automobilů a tržbami bez aut se tak podle Poura ještě více rozevřely. "Dlouhodobá nasycenost poptávky po automobilech doma i ve světě bude nejspíš delší dobu přetrvávat, a neočekáváme tak významné zlepšování maloobchodních prodejů aut," podotkl Pour.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil na červnový růst tržeb za rekreaci. Způsobilo to podle něj vyčkávání Čechů v dubnu a květnu na to, jak se cestovní kanceláře vyrovnají s odstávkou boeingů 737 MAX.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek předpokládá, že maloobchodní tržby letos porostou nadále solidním tempem a nepříznivý ekonomický vývoj v zahraničí se do domácí poptávky promítne až příští rok. Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky by tržby obchodů měly letos v průměru vzrůst o 2,2 procenta, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet nad čtyřmi procenty. Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová dodala, že trh práce už na své limity narazil a ochota utrácet začne slábnout, většina unijních zemí ale podle Šichtařové na tom bude hůře.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB plánuje 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé vydá i dukáty

19.11.2019 14:58 Česká národní banka (ČNB) plánuje v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek,…

Jste připraveni na DVB-T2? Televizní revoluce začne už příští týden

19.11.2019 12:04 Aktualizováno Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 je připraveno 56 procent domácností, což je o 12…

Růst minimální mzdy? Nastal nečekaný problém, musí zakročit vláda

18.11.2019 17:49 Aktualizováno Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda.…

Vláda kývla na digitální daň, má zasáhnout internetové giganty

18.11.2019 17:45 Aktualizováno Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama