Penam se potácí v problémech, zisk a objem výroby loni klesly

Výrobce pečiva Penam, který patří do holdingu Agrofert, loni zvýšil meziročně tržby o 132 milionů korun na 3,73 miliardy. Zisk se však snížil na pětinu, tedy na 23 milionů korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pečivo, Ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle předsedy představenstva Jaroslava Kurčíka odráží hospodaření složitou situaci na trhu. Uvedl to ve výroční zprávě ve Sbírce listin. Objem loňské výroby byl mírně nižší než o rok dříve.

Penam v posledních letech investuje stovky milionů korun do modernizace mlýnů, které má čtyři, i do deseti pekáren. Loni se týkaly investice pekárny ve Zlíně a v Ostravě-Martinově. Letos společnost, kterou s celým Agrofertem vložil premiér Andrej Babiš (ANO) do svěřenských fondů, čelí problémům s dotací 100 milionů korun na modernizaci pekárny v Herinku u Prahy.

Ministerstvo financí zatím nepožádalo o proplacení Evropskou komisi vzhledem k tomu, že ta rozhoduje, zda není Babiš ve střetu zájmů. Řeší, zda Babiš jako politik nemá stále vliv na své firmy, které umístil do svěřenských fondů. Penam v prohlášení uvedl, že splnil veškeré náležitosti, aby dotaci získal.

Z výroční zprávy také vyplývá, že již v roce 2016 Penam splnil podmínky k využití investiční pobídky 155 milionů korun na rozšíření výroby pečiva, avšak do konce loňského roku její čerpání nezahájil. Loni využil šestimilionovou dotaci na modernizaci mlýnů.

Firma se snaží každoročně doplňovat a inovovat portfolio výrobků, především s ohledem na měnící se poptávku po zdravějším pečivu. Vyvíjí také vlastní směsi, které umožňují nahrazovat potravinářská aditiva známá jako "éčka" do krájených vek a konzumních chlebů.

Pro společnost, která vznikla v roce 1992, loni pracovali 1841 lidí, což je meziročně o 34 méně. Osobní náklady však rostly téměř o 40 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bydlení v Praze se prodraží ještě víc: Vzroste daň z rezidenčních…

20.09.2019 07:31 Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se zdvojnásobí…

Vláda podepsala memorandum s bankami, vznikne Národní rozvojový fond

19.09.2019 17:23 Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a…

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Předsedou dozorčí rady ČD se stal Pavel Kysilka

19.09.2019 10:54 Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal bankéř Pavel Kysilka. Do funkce ho dnes zvolili ostatní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama