Meziroční inflace v červenci zrychlila růst, odhadují analytici

Meziroční inflace v červenci stoupla na 2,8 procenta z červnových 2,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za zrychlením růstu cen stojí podle nich sezonní zdražení dovolených či vyšší náklady na bydlení. Opačným směrem působily ceny pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní údaje o červencové inflaci v pondělí 12. srpna.

CZK
doporučujeme

"Červencový meziroční růst spotřebitelských cen o desetinu zrychlí a dosáhne 2,8 procenta," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. V červenci podle něj dochází pravidelně k sezonnímu zvýšením cen dovolených.

Navíc zrychlí růst cen potravin, což bude způsobeno zejména nízkou srovnávací základnou v loňském roce. Na druhé straně budou rychleji klesat ceny pohonných hmot vlivem nižších cen ropy, dodal.

Inflace v Česku zůstává silná, souhlasil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Cenová hladina v červenci podle jeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procenta. Projevuje se silný kalendářní efekt v cenách dovolených. Nicméně část tohoto sezonního nárůstu se odehrála již v červnu, a tak by červencová dynamika měla být o něco pomalejší než obvykle. Na druhou stranu bude působit sezonnost v cenách potravin, které v červenci obvykle klesají, podotkl.

Rovněž analytik ČSOB Petr Dufek předpokládá, že se inflace i nadále nachází v horní polovině tolerančního intervalu ČNB. V červenci nejspíše dosáhla 2,8 procenta a nadále podle něj platí, že za tímto číslem stojí především rostoucí náklady na bydlení. Ty zahrnují nejenom nájemné, ale i ceny elektrické energie, plynu, vody, tepla a společně tvoří více než polovinu letošní inflace.

Do inflace v letošním roce však stále více promlouvají i ceny potravin, reagující na nedostatek některých zemědělských komodit, poznamenal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Český podíl na vesmírných akcích roste, zapojilo se přes 60 firem

05.08.2020 15:47 Český podíl na vesmírných programech v rámci Evropy postupně roste, když Česko za posledních deset…

Průzkum: Firmy kvůli koronakrizi omezí investice jen dočasně, víc vloží do…

05.08.2020 15:32 Firmy kvůli koronavirové krizi plánují omezit investice jen dočasně. Podnikání chtějí dále rozvíjet…

Trh práce v ČR nemá to nejhorší za sebou. Nezaměstnanost výrazně stoupne…

05.08.2020 13:58 Výraznější nárůst nezaměstnanosti by měl podle ČTK oslovených ekonomů nastat v podzimních měsících,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama