Meziroční inflace v červenci zrychlila růst, odhadují analytici

Meziroční inflace v červenci stoupla na 2,8 procenta z červnových 2,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za zrychlením růstu cen stojí podle nich sezonní zdražení dovolených či vyšší náklady na bydlení. Opačným směrem působily ceny pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní údaje o červencové inflaci v pondělí 12. srpna.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

CZK
doporučujeme

"Červencový meziroční růst spotřebitelských cen o desetinu zrychlí a dosáhne 2,8 procenta," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. V červenci podle něj dochází pravidelně k sezonnímu zvýšením cen dovolených.

Navíc zrychlí růst cen potravin, což bude způsobeno zejména nízkou srovnávací základnou v loňském roce. Na druhé straně budou rychleji klesat ceny pohonných hmot vlivem nižších cen ropy, dodal.

Inflace v Česku zůstává silná, souhlasil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Cenová hladina v červenci podle jeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procenta. Projevuje se silný kalendářní efekt v cenách dovolených. Nicméně část tohoto sezonního nárůstu se odehrála již v červnu, a tak by červencová dynamika měla být o něco pomalejší než obvykle. Na druhou stranu bude působit sezonnost v cenách potravin, které v červenci obvykle klesají, podotkl.

Rovněž analytik ČSOB Petr Dufek předpokládá, že se inflace i nadále nachází v horní polovině tolerančního intervalu ČNB. V červenci nejspíše dosáhla 2,8 procenta a nadále podle něj platí, že za tímto číslem stojí především rostoucí náklady na bydlení. Ty zahrnují nejenom nájemné, ale i ceny elektrické energie, plynu, vody, tepla a společně tvoří více než polovinu letošní inflace.

Do inflace v letošním roce však stále více promlouvají i ceny potravin, reagující na nedostatek některých zemědělských komodit, poznamenal.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po sametu přišel cenový šok. Jak se za 30 let změnily platy a důchody?

23.08.2019 09:42 Mzdy a důchody se od listopadové revoluce v Česku výrazně zvedly. Zvyšování starobních penzí s…

Nový mýtný systém: Jak se zaregistrovat? CzechToll spustil informační…

22.08.2019 17:16 Budoucí provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll dnes spustil informační kampaň, která…

Aliance konkurentů: Audi, Daimler a BMW budou společně vyvíjet samořízená…

22.08.2019 14:59 Německý výrobce luxusních automobilů Audi se hodlá připojit k alianci konkurentů Daimler a BMW, v…

Právní bitva magnátů: Světlík nemusí dát Beranovi 1,7 miliardy, rozhodl…

22.08.2019 14:53 Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík nemusí doplatit miliardáři Davidu Beranovi asi 1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama