V Česku je přes 100 tisíc "spících firem". Představují značné riziko, říká ekonom

Své podnikání v ČR od roku 2010 do letošního června ukončilo likvidací 53.503 firem, rekord drží loňský rok s 10.198 zlikvidovanými podnikatelskými subjekty. Některé likvidace se ale ani po létech nedaří ukončit podle požadavků zákona. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Bisnode.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Zrušení společnosti likvidací je jedním ze zákonných způsobů ukončení podnikání. Jejím výsledkem je vymazání firmy z obchodního rejstříku.

"Aktuálně je v ČR v procesu likvidace 40.583 firem, z toho 28.804 (71 procent), které do něj vstoupily v období 2010 až 2019," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Likvidace firmy je podle ní ve srovnání s jejím založením náročný, drahý a zdlouhavý proces.

Průměrná délka likvidace firmy mezi lety 2010 až 2019 přesáhla 33 měsíců. "Některé likvidace se táhnou už od 90. let minulého století, v našich databázích dokonce evidujeme devět dosud neukončených likvidací společností, které do tohoto procesu vstoupily v roce 1991," dodala Štěpánová.

"Odborné firmě zabere i jednoduchá likvidace bezproblémové společnosti zpravidla šest až devět měsíců, u složitějších případů ale nejsou výjimkou i celé roky," doplnil Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo, která se likvidacemi firem zabývá. Řádná likvidace je totiž podle něj složitá, dlouhá a náročná na profesní odbornost. Přitom by stačilo se legislativně inspirovat v zahraničí, dodal.

I proto je dnes podle jeho odhadu v českém obchodním rejstříku nejméně 80.000 až 110.000 nečinných, nekontaktních či nepotřebných firem. To potvrzují data Bisnode. "Podle interní metodiky Bisnode je v ČR zhruba 103.000 spících firem, což je pětina z celkového počtu všech registrovaných společností," uvedla Štěpánová.

Nešvarem českého podnikatelského prostředí je vyhýbání se plnění informační povinnosti. Za posledních pět let finanční výkazy do sbírky listin ani jednou neuložilo zhruba 150.000 firem, tedy téměř třetina všech firem v ČR.

Vlastnění či působení v takovéto "spící společnost" je rizikem pro společníky, statutární orgány i dědice. "Ať už z toho důvodu, že se mohou stát terčem útoku nekalého živlu, který jejich jménem 'podniká' a například odebírá zboží, nebo proto, že se o tyto firmy, v této souvislosti poněkud paradoxně, zajímají také finanční úřady a rejstříkové soudy. Ty je z rozličných důvodů mohou pokutovat, nebo je i takzvaně poslat do likvidace," varoval partner Apogeo Group Tomáš Pacovský.

Ne každou společnost je možné zlikvidovat. Týká se to zejména zadlužených nebo jinak problémových firem. Pak je třeba využít specializovaných služeb. Například jednatel, který zjistí, že společnost je předlužená a nepodá insolvenční návrh, odpovídá za porušení zákonné povinnosti, uzavřel Pacovský.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový mýtný systém: Jak se zaregistrovat? CzechToll spustil informační…

22.08.2019 17:16 Budoucí provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll dnes spustil informační kampaň, která…

Aliance konkurentů: Audi, Daimler a BMW budou společně vyvíjet samořízená…

22.08.2019 14:59 Německý výrobce luxusních automobilů Audi se hodlá připojit k alianci konkurentů Daimler a BMW, v…

Právní bitva magnátů: Světlík nemusí dát Beranovi 1,7 miliardy, rozhodl…

22.08.2019 14:53 Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík nemusí doplatit miliardáři Davidu Beranovi asi 1…

Noční vlak z Prahy na Ukrajinu? RegioJet plánuje zavést nový spoj

22.08.2019 13:13 Dopravce RegioJet plánuje od června roku 2020 zavést noční vlakové spojení z Prahy na Ukrajinu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama