Právní bitva magnátů: Světlík nemusí dát Beranovi 1,7 miliardy, rozhodl soud

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík nemusí doplatit miliardáři Davidu Beranovi asi 1,7 miliardy korun za akcie Vítkovic. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, uvedl dnes server E15.cz. Verdikt není pravomocný.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Akcie koupil Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie firmě KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví akcií, které tak skončily v soudní úschově. V roce 2017 vydal exekutor akcie Světlíkovi, který za ně měl Beranovi vrátit původně sjednanou kupní cenu s úroky, tedy okolo 100 milionů. Podle Berana je však skutečná hodnota akcií vyšší.

Beran se domáhal žalobou vyplacení 1,69 miliardy, což je podle něj skutečná hodnota sporného balíku akcií společnosti Vítkovice Holding. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR v roce 2015 rozhodl, že Světlík tyto peníze plus úroky musí Beranovi dát. Obvodní soud pro Prahu 1 ale později toto rozhodnutí odložil a Městský soud v Praze nyní rozhodčí nález zcela zrušil. Strany sporu se však ještě mohou proti rozsudku odvolat, píše server.

"Rozhodnutí Městského soudu v Praze samozřejmě vítám, i když je prvoinstanční," řekl serveru Světlík. Beran se podle něj domáhá něčeho, co mu nepatří.

Původní transakce mezi Světlíkem a Beranem se týkala akcií představujících podíl 45 procent ve firmě Vítkovice Holding. Firma ale mezitím navýšila kapitál, a podíl představovaný Beranovým balíkem akcií tím klesl na 11,25 procenta.

V posledních letech se některé společnosti ze skupiny Vítkovice dostaly do ekonomických problémů. Skupina je řešila restrukturalizací a prodejem některých firem novým investorům. Také se od ní oddělila lahvárenská část do samostatného Cylinders Holdingu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda podepsala memorandum s bankami, vznikne Národní rozvojový fond

19.09.2019 17:23 Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a…

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Předsedou dozorčí rady ČD se stal Pavel Kysilka

19.09.2019 10:54 Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal bankéř Pavel Kysilka. Do funkce ho dnes zvolili ostatní…

Kolik budou brát zaměstnanci Škody Auto? V listopadu začne vyjednávání

19.09.2019 09:53 V automobilce Škoda Auto začne 7. listopadu další kolektivní vyjednávání. V první části jednání,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama