Zvýšením DPH vzrostou daňové úniky, systém nahrává podvodníkům

Praha - Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) od příštího roku povede pouze ke zdražení celé řady služeb a zboží včetně potravin, navíc se prohloubí schodek výběru daní od překupníků. V úterý to prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Zdeněk Juračka.

Ilustrační fotografie

"Pokud nebude avizované zvýšení DPH od příštího roku doprovázeno dalšími kroky zajišťujícími lepší výběr této daně a omezujícími riziko daňových úniků, nesplní navýšení DPH předpoklady týkající se příjmů státního rozpočtu," míní Juračka.

SOCR ČR dlouhodobě upozorňuje na daňové úniky, které svaz odhaduje na miliardy korun ročně. Podle Juračky se nevybere až polovina DPH. Může za to prý nevyhovující konstrukce povinnosti registrovaných plátců DPH. "Tato povinnost se totiž v ČR týká osob s ročním objemem tržeb převyšujícím částku jednoho milionu korun, což je několikanásobně více, než je obvyklé v zemích EU. To vytváří na tuzemském trhu nerovné podmínky v oblasti maloobchodu, které fakticky nejsou podporou drobného podnikání, ale nástrojem, který je zneužíván k daňovým výběrům," vysvětlil Juračka.

Plátcem DPH by podle SOCR ČR měly být všechny prodejny a provozovny zabývající se nákupem a prodejem zboží. Tak tomu v současnosti není, protože vysoký limit pro registrované plátce DPH podle Juračky umožňuje značnému počtu subjektů se této povinnosti vyhnout. "To je možné díky celé škále neregistrovaných výnosů takových obchodníků, mezi které patří tržby z prodeje zboží zakoupeného v rámci akčních nabídek v maloobchodních sítích, tržby za prodej zboží zakoupeného od překupníků, pocházející z krádeží v maloobchodních sítích nebo z nelegálně získaného zboží, které je navíc v řadě případů prodáváno jako značkové," upozornil Juračka.

SOCR ČR proto navrhuje změnit současný systém registrace subjektů jako plátců DPH v tom, že finanční úřad může určit příslušný subjekt jako plátce DPH sám, a to neprodleně na základě vlastního posouzení. Svaz také navrhuje změnit stávající výši obratu tak, aby se byl subjekt povinen registrovat jako plátce DPH už v případě, že jeho obrat překročí 250 tisíc korun ve třech po sobě jdoucích měsících, nebo v případě, že jeho obrat za předchozí měsíc přesáhne 120 tisíc korun.

"V ČR v současnosti také chybí nástroj pro kontrolu věrohodného dokladování výše dosahovaných příjmů, od kterého by se odvíjela povinnost subjektů k řádné registraci plátců DPH. SOCR ČR proto navrhuje zavedení registračních pokladen, popřípadě elektronických prodejních dokladů, které mohou riziko daňových úniků minimalizovat," dodal Juračka.

Témata: DPH | Česká republika

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června klesl

20.09.2021 11:19 Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se…

Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA

19.09.2021 15:02 Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Související:

Právě se děje

reklama