Brno seškrtá rozpočty divadel, nemocnic, škol a hřbitovů o 202 milionů

Brno - Více jak dvě stě milionů korun hodlá brněnský magistrát ušetřit příští rok na dotacích do provozních výdajů svých příspěvkových organizací. Agentura Mediafax to v pondělí zjistila z podkladů, které jí před projednáváním rozpočtu Brna pro rok 2012 poskytl opoziční zastupitel Martin Ander (SZ).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Navržené změny mají rozpočtu přinést úspory  202 220 000  korun," řekl agentuře Mediafax Ander. Magistrát, ovládaný koalicí ČSSD a ODS, která má pohodlnou většinu v zastupitelstvu, hodlá podle něj krátit dotace dohromady 37 městským organizacím.

O největší částku, 41,4 milionu korun, má pro příští rok přijít brněnské Národní divadlo. Bez třiceti milionů korun se má obejít Městské divadlo Brno, o jedenáct milionů propadne rozpočet filharmonie a o více jak deset a půl milionu korun zchudnou příjmy Knihovny Jiřího Mahena.
 
"Je zapotřebí vyvinout koordinovaný politický tlak na magistrát, aby jednotlivé kapitoly přehodnotil. Víme, že řada institucí nemá silné veřejné zastání," řekla Mediafaxu opoziční zastupitelka Irena Matonohová (TOP 09). Opozici podle ní vadí, že radnice nemá v rukou audit, který by ukázal, jak jednotlivé příspěvkové organizace města hospodaří. "O ten by se pak mohly případné škrty fundovaně opřít," řekla Matonohová. Nutnost šetřit ovšem údajně opoziční strany uznávají.
 
Krácení příspěvků nečeká zdaleka pouze brněnskou kulturu - i když balík 116 milionů korun na dotacích divadlům, knihovnám či muzeím je největší částka, o kterou v rámci úsporných opatření městské instituce podle oborového členění přijdou. Magistrát totiž plánuje podle zjištění agentury Mediafax škrtnout například bezmála deset milionů korun městské Nemocnici Milosrdných bratří, o přibližně stejnou částku přijde i Dětské centrum.
 
O osm milionů korun přijde zoologická zahrada, sedm a půl milionu si bude muset v roční bilanci odepsat turistické a informační centrum, zhruba o pět milionů korun pak budou v příštím roce chudší i údržbáři veřejné zeleně a správci hřbitovů.
 
Relativně nejlépe dopadly v rozpočtovém plánu ústavy sociální péče. Dvanáct institucí přijde dohromady o necelých 29 milionů korun - nejvíce se krácení má dotknout Domova pro seniory ve Věstonické ulici, který odepíše více jak 4,5 milionu korun, známý ústav na Kociánce se pak bude muset obejít bez necelých čtyř milionů korun.
 
Menší magistrátní podpory než letos se dostane také školám a tělovýchovným zařízením. Lázně města Brna nebudou moci počítat s letošními 3,5 miliony korun, částky mezi 161 tisíci a tři čtvrtě milionem korun pak umenší rozpočty mateřských a základních škol ve Veslařské, Štolcově, Čejkovické a v Plovdivské ulici.

Témata: Brno | rozpočet
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČOI: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje o svátcích

03.04.2020 17:01 Aktualizováno Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200…

Zelené pivo letos Češi ochutnají později, bude na oslavu prvního dne…

03.04.2020 15:52 Zelené pivo určené k čepování v restauracích na Zelený čtvrtek letos lidé ochutnají se zpožděním.…

Kdy a jak bude uvolňována karanténa? Svaz průmyslu chce od vlády jasný plán

03.04.2020 15:41 Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) vyzývá vládu, aby do Velikonoc přišla s jasným plánem, jak a s…

Podnikatelé mají nárok na odškodnění. Navzdory vládnímu triku, tvrdí…

03.04.2020 15:00 Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy