Rosatom slibuje dát při dostavbě Temelína 70 procent zakázek českým firmám

Praha - Jeden z vážných uchazečů o tendr na dostavbu Temelína, ruská státní korporace pro jadernou energetiku Rosatom, chce v případě vítězství přenechat až 70 procent zakázek českým firmám. V pondělí to při návštěvě Prahy sdělil generální ředitel Rosatomu Sergej Vladilenovič Kirijenko.

Ilustrační fotografie

"Pokud budou pro dostavbu Temelína využity bloky VVER (nejrozšířenější typ jaderného reaktoru, tato sovětská zařízení, byť upravená, fungují i v současném Temelínu - pozn. red.), tak 70 procent objemu prací budou plnit české firmy. Tohle číslo mohu garantovat," prohlásil Kirijenko a dodal, že je to jedna z hlavních výhod ruské firmy oproti konkurenci, která se o obří jadernou zakázku také zajímá. "Ani jeden z našich konkurentů nenabídne ani 30 procent českým firmám. Ne proto, že by byli lakomí a my tak hodní, ale proto, že to nejde technicky. České firmy nejsou na jejich technologii připraveny," je přesvědčen šéf ruské společnosti.

Podle něj dostavba Temelína zaměstná až 35 tisíc lidí, z toho by až 25 tisíc mohlo pracovat pro české firmy. "Navíc by tyto firmy a jejich lidé mohli získat práci na dalších našich projektech (firma má v současnosti 29 platných kontraktů na výstavbu jaderných zařízení po celém světě - pozn. red.). Myslím si, že tohle je dobrý politický argument," narážel Kirijenko na to, že dohady o dostavbě české jaderné elektrárny provází velké politické tlaky.

To si moc dobře uvědomuje i vedení ruské firmy. "Pokud by se řešení, kdo bude dostavovat Temelín, přijímalo pouze na politické úrovni, tak nemáme šanci a prohrajeme. Je nám jasné, že nyní Česká republika Ameriku vnímá jako významnějšího partnera," podotkl šéf Rosatomu.

Přesto se však Rusové nechtějí předčasně vzdát. "Dobře víme, že naše technická nabídka nebude o nic horší, než nabídky ostatních zájemců. Pokud jde o bezpečnost, tak naše nabídka bude dokonce mnohem lepší. Proč? Konkurence totiž nabízí reaktory, které nikde jinde nestojí. Naše ano a ČEZ (investorem dostavby bude tato polostátní energetická společnost - pozn. red.) tak může sledovat, jak fungují. Reference jsou u těchto typů staveb to nejdůležitější," tvrdí Kirijenko. Připomněl, že nabízený typ reaktoru funguje už tři roky v Číně a staví se na dalších místech například v Rusku.

Kirilenko, který přijel na začátku týdne do Prahy na Fórum dodavatelů zařízení a služeb pro jaderný průmysl Atomex-Evropa, nezahálí ani co se temelínského tendru a lobbování za svou firmu týče. Už v pondělí se sešel s vedením ČEZu v čele s předsedou představenstva a generálním ředitelem Danielem Benešem a poté také s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS). V úterý se pak má sejít také s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Tématem schůzek byla samozřejmě dostavba Temelína a také prezentace nabídek, které Rosatom Česku slibuje.

Novinářům Kirijenko prozradil, čím chtějí českou stranu získat. "Ptal jsem se pana Beneše, zda otázka financování bude součástí tendru. Říkal, že ne," naznačil jeden z trumfů šéf Rosatomu, podle kterého by mohla dostavbu české jaderné elektrárny zaplatit ruská firma.

Zatím sice ČEZ počítá, že náklady, které odborníci na energetiku odhadují až na půl bilionu korun, zaplatí ze svého. Snadno se ale může stát, že na to energetický gigant nakonec nebude mít peníze o přes to, že výrazně omezil své zahraniční akvizice. Za dva roky totiž končí životnost jaderné elektrárny Dukovany a ČEZ bude muset požádat o její prodloužení o dalších deset let. Z bezpečnostních důvodů tomu nic nebrání, ale politicky to po havárii japonské elektrárny ve Fukušimě a rozhodnutí Německa skončit s jadernou energií bude velmi těžké prosadit. Pro ČEZ je přitom Dukovanská elektrárna klíčová, vyrábí až pětinu celkové elektřiny vyprodukované českou firmou.

"Může nastat situace, že ČEZ bude potřebovat peníze. Protože se nás na to nikdo neptal (zda by dostavbu Temelína zároveň také nefinancovali jako podobný projekt v Bulharsku - pozn. red.), tak jsme takovou nabídku neučinili. Kdyby ale skutečně takový požadavek přišel, tak jsme připraveni o tom jednat a splnit ho. Řekl jsem to panu Benešovi a zítra to řeknu i panu premiérovi," poznamenal Kirijenko, který si myslí, že současné zpoždění v tendru způsobil mimo jiné právě nedostatek peněz.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Gigafactory přinese Česku miliardy korun na HDP a tisíce pracovních míst

14.09.2021 11:04 Výstavba a provoz plánované továrny na bateriové články přinese Česku miliardy korun na hrubém…

Česko si v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa pohoršilo

14.09.2021 07:43 Česká republika je 27. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Loni bylo…

Související:

Právě se děje

reklama