Faganův desetimiliardový nárok je promlčený, uklidňuje ministerstvo

Praha / Karlovy Vary - Požadavky amerického právníka Edwarda Davise Fagana na proplacení dluhopisů města Karlovy Vary vydaných v roce 1924 jsou promlčené. Ministerstvo financí je dopisem svého náměstka Jana Gregora zásadně odmítlo, informoval v pondělí agenturu Mediafax Jakub Haas z tiskového oddělení rezortu.

"Závazky z dluhopisů jsou promlčeny již několik desítek let," napsal Gregor v dopise ze čtvrtka minulého týdne.

Ministerstvo financí podle svého vyjádření provedlo pečlivou právní analýzu a rešerši historických dokumentů, které poskytly archív České národní banky a Národní archív. Prostudovalo také právní podklady poskytnuté ze Spojených států amerických. Z analýzy vyplývá, že někdejší Československá socialistická republika se se závazky vyplývajícími z těchto dluhopisů vypořádala, a to odděleně v rámci takzvaného tuzemského a zahraničního bloku.

Ed Fagan by měl v pondělí dorazit do Karlových Varů na jednání o údajném dluhu s primátorem města Petrem Kulhánkem. Na schůzce měl v plánu projednat záležitost kolem údajně nevyplacených dluhopisů za deset miliard, připustil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

"Nemáme nic potvrzeno oficiálně, máme jen informaci od České televize, že by měl právník Ed Fagan dnes kolem poledne přijet k nám na úřad, kde by chtěl jednat s naším primátorem Petrem Kulhánkem. Ten má vlastní program, ale budeme se snažit, aby se v uvedenou dobu mohl vrátit na svůj úřad a setkal se s americkým právníkem," uvedl pro Mediafax Jan Kopál.

"Zatím nemáme žádné zprávy o tom, že by Ed Fagan jednal o dluhopisech s někým jiným, mluvilo se o ministerstvu financí a o České národní bance. Víme jen o tom, že ministerstvo financí mělo k celé záležitosti napsat nějaké vyjádření, ale nemáme zprávy, zda je americký právník již obdržel, magistrát takový dokument k dispozici zatím nemá," dodal Kopál.

Americký advokát požaduje od lázeňského města vyplacení deseti miliard korun za dluhopisy vydané městem Karlovy Vary v roce 1924. "Vzhledem k celkové současné právní situaci neexistuje žádný právní důvod k jednání mezi městem Karlovy Vary a tímto americkým advokátem," uvedl minulý týden primátor Kulhánek (KOA) s tím, že veškeré další kroky v této věci by mělo koordinovat a vést ministerstvo financí ČR.

Americký právník informoval karlovarský magistrát, že zastupuje držitele dluhopisů vydaných v roce 1924 městem Karlovy Vary v nominálních hodnotách 500 a 1000 zlatých dolarů. Splatné byly po třiceti letech, v roce 1954 ale splaceny nebyly, podle Fagana ale jejich splatnost stále trvá a jejich hodnota včetně veškerého příslušenství za 87 let trvání dosáhla celkem 506 milionů dolarů, což je téměř tisíckrát více, než činila jejich nominální hodnota. V přepočtu se jedná zhruba o deset miliard korun.

"V roce 1946 byla navržena držitelům dluhopisů restrukturalizace. Výměnou za prodloužení konečné splatnosti do 1. ledna 1966 a snížení kupónu na čtyři procenta ročně se emitent zavázal k dodatečné a postupné úhradě kupónů z válečných let 1938-1945 a stát převzal záruku za závazky z těchto dluhopisů," zrekonstruoval příběh karlovarských cenných papírů rezort Miroslava Kalouska (TOP 09).

Ministerstvo financí hradilo náklady dluhové služby od 1. ledna 1952. "V 80. letech došlo k jednání o finálním vypořádání zahraničního bloku, přičemž vláda ČSSR učinila vstřícnou nabídku tehdejším majitelům dluhopisů s plným vědomím toho, že promlčecí doba již proběhla," zmínil rezort, aby příběh uzavřel: "Nabídka byla americkou stranou přijata a potvrzena mezinárodní smlouvou."

"Nejedná se o první pokus pana Fagana uplatňovat nároky z dluhopisů vydaných evropskými emitenty před druhou světovou válkou. V již proběhnuvších soudních sporech ve státu New York, ve kterých pan Fagan vystupoval nejprve jako právní zástupce a později jako žalovaná strana, byly tyto nároky zamítnuty mimo jiné právě kvůli uplynutí promlčecích lhůt," připomnělo ministerstvo financí.

ČNB existenci emise z roku 1924 potvrdila, do vyjádření ministerstva financí ale nebyl schopen nikdo vyhodnotit všechny okolnosti, které se v průběhu téměř 90 let existence cenných papírů vyskytly a mohly by ovlivnit jejich uplatnitelnost.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Gigafactory přinese Česku miliardy korun na HDP a tisíce pracovních míst

14.09.2021 11:04 Výstavba a provoz plánované továrny na bateriové články přinese Česku miliardy korun na hrubém…

Česko si v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa pohoršilo

14.09.2021 07:43 Česká republika je 27. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Loni bylo…

Související:

Právě se děje

reklama