Pětina účetních musela upravit zisk společnosti

Praha - Nadřízení a zadavatelé požádali v letošní účetní závěrce přes 21 procent účetních o vylepšení ekonomických výsledků, potenciálně je tak více než pětina aktuálních závěrek přikrášlená. Vyplývá to z výsledků ankety Komory certifikovaných účetních zveřejněných v pátek.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

V 87 procentech z těchto žádostí se jednalo o vylepšování zisku. Plných 17 procent závěrek tedy může ve srovnání s realitou vykazovat jiný zisk účetní jednotky.

"Z odpovědí se potvrzuje, že údaje uvedené v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty lze do určité míry záměrně zkreslovat. Jediný výkaz, který naopak upravit nelze, je cash flow (přehled o peněžních tocích). Je s podivem, že podle zákona o účetnictví právě tento výkaz není pro všechny účetní jednotky povinnou součástí účetní závěrky," podotkla předsedkyně Komory Alice Šrámková.

Podle názoru Komory certifikovaných účetních je snaha o kreativitu v účetnictví výsledkem současného ekonomického klimatu. Podle místopředsedkyně Komory Dity Chrastilové vede firmy ke zkreslování účetnictví několik hlavních důvodů. "Firmy chtějí nebo musí získávat nové zdroje financování od bank a akcionářů. Dále manažeři chtějí nebo musí plnit rozpočty, na které se v řadě případů váže i variabilní složka jejich platu. V extrémním případě jde u zahraničních skupin o zachování operací v České republice," poznamenala Chrastilová.

Ankety se zúčastnilo 363 respondentů z řad členů Komory certifikovaných účetních, která sdružuje odborníky na oblast účetnictví, daní i podnikových financí. Podle jejich názoru se kromě ziskovosti často přikrášluje i zadluženost firmy. Týká se to plných 15,5 procenta závěrek. Firmy rovněž optimalizují své daňové ztráty, rozpočtové ukazatele nebo vylepšují rozbor výsledků hospodaření.

Komora certifikovaných účetních je už od roku 1999 nedílnou součástí systému certifikace účetních v ČR. Komora funguje jako samostatná organizační složka pod Svazem účetních, který je vlastníkem tohoto systému certifikace a vedle Institutu certifikace účetních, který celý systém zabezpečuje organizačně jako servisní společnost. Komora je platformou pro certifikované účetní, kteří se v ní po absolvování systému certifikace popř. získání obdobné kvalifikace z jedné z členských organizací International Federation of Accountants (IFAC) sdružují.

Témata: podvod
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama