Vládní reformy ničí domácí ekonomiku! A daňové ráje vzkvétají

Praha - Podle české koalice Social Watch podřezávají reformy současné vlády tuzemskou ekonomiku. Zprávu o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen v ČR prezentovala koalice spolu s hodnocením uplynulého ekonomického roku v Česku v úterý.

ilustrační fotografie

"Nezaměstnanost na deseti procentech, vládní reformy podřezávající domácí ekonomiku, asociální a protirodinná politika, odliv kapitálu z ekonomiky do daňových rájů a destrukce nástrojů ochrany životního prostředí," shrnula uplynulé ekonomické období v České republice ekonomka Ilona Švihlíková.

Podle koalice Social Watch byl ekonomický vývoj v ČR v roce 2011 zásadně ovlivněn vládní politikou rozpočtové konsolidace a návrhy reforem veřejného sektoru. Kvůli fiskální restrikci se propadá domácí poptávka a zpomaluje růst HDP.

"Česká republika zůstává enormně závislá na vnějším ekonomickém prostředí. Úsporná opatření vlády v podobě snižování sociálních výdajů a nárůst nepřímých daní - DPH - mají drastický dopad na seniory a seniorky, kterým hrozí propad do chudoby i bezdomovectví," tvrdí Švihlíková.

Člen Tax Justice Network Tomáš Tožička doplnil, že v daňových rájích kvůli nelegálním daňovým únikům mizí z ČR na 140 miliard korun ročně a nejméně dalších 50 miliard odtéká bez zdanění kvůli tomu, že se 1300 českých firem vyhýbá placení daní s využitím daňových rájů a takzvaných off-shorových center. "Stát tím přichází o 40 miliard ročně na daních a společně s tím, že tyto peníze nenávratně mizí z české ekonomiky, ztrácíme desítky tisíc pracovních míst," uvedl Tožička.

Podle vyjádření Social Watch současná státní politika negativně ovlivňuje rovněž postavení žen ve společnosti, zejména matek na rodičovské dovolené a matek malých dětí. Rodičovský příspěvek v nejčastěji vyplácené tříleté variantě byl zkrácený celkově o 16 tisíc korun a zároveň je v současné době zakázaný souběh čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči pro rodiče handicapovaných dětí. To podle koalice Social Watch přináší významné zhoršení ekonomické situace těchto rodin a především žen, které nejčastěji zůstávají na plný úvazek v domácnosti.

"Ekonomické a sociální postavení rodin komplikuje i zvýšení DPH, které s sebou nese růst cen potravin, hygienických potřeb a léků, které tvoří velkou část rozpočtů rodin s předškolními dětmi," uvedla Marcela Adamusová zabývající se sekcí genderové nerovnosti v seskupení Social Watch.

V oblasti životního prostředí hodnotí Social Watch změny v roce 2011 jako systematickou snahu o destrukci politiky ochrany životního prostředí. "Z ministerstva životního prostředí a dalších institucí byly propuštěny stovky odborníků a odbornic," uvedl Milan Štefanec, odborník na životní prostředí koalice Social Watch.

Štefanec také upozornil, že vládní rozhodnutí mají za následek například bezplatné rozdání emisních povolenek v hodnotě 47,5 miliardy korun převážně velkým průmyslovým a energetickým společnostem. Tím se podle jeho slov stát připravil o významné prostředky na environmentální i sociální opatření. "Ministerstvo životního prostředí nejenže nerozšířilo území Národního parku Šumava, které má nejvyšší stupeň ochrany, naopak ministr prosazuje jeho razantní zúžení," zakončil Štefanec.

Společenství Social Watch je součástí mezinárodní koalice, která organizuje národní platformy ve více než 90 zemích světa. Smyslem sítě je monitorovat lidská práva a genderovou rovnost v zemích zapojených do projektu. Koalice zároveň sleduje globální problematiku nejen ekonomického úpadku.

Témata: Vláda ČR

Rusko zaútočilo raketami na nákupní centrum plné lidí

27.06.2022 21:11 Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde dnes ruské střely zasáhly obchodní…

Rusko nezaplatilo úroky ze zahraničních dluhopisů, je v platební…

27.06.2022 16:07 Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli…

Počasí zakončí tropický týden deštěm a bouřkami

27.06.2022 06:30 Ačkoliv má Česko před sebou tropický týden, kdy prakticky každý den mohou teploty překonávat…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, strojvedoucí zemřel

27.06.2022 12:36 Vlak pendolino odjíždějící do Prahy se dnes brzo ráno srazil ve stanici Bohumín na Karvinsku s…

Úterní valná hromada společnosti ČEZ může být bouřlivá, odhadují analytici

26.06.2022 08:09 Valná hromada energetické společnosti ČEZ by letos mohla být bouřlivější. Mezi hlavní témata…

Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla

24.06.2022 09:25 Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla o 3,5 bodu na hodnotu 98,3. Snížila se…

Tisíce firem musí zavést opatření kvůli kyberbezpečnosti, náklady mohou…

23.06.2022 11:35 Opatření ohledně kybernetické bezpečnosti bude muset v Česku nově od poloviny roku 2024 přijmout…

ČNB výrazně zvýšila základní úrokovou sazbu

22.06.2022 17:23 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní…

V květnu vzniklo v ČR 2590 firem, více než v dubnu

22.06.2022 13:18 V květnu vzniklo v ČR 2590 firem, o 336 více než v dubnu, kdy se počet nových společností…

Firmy kvůli válce na Ukrajině revidují dodavatelské řetězce. Je to nelehký…

21.06.2022 11:35 Téměř čtyři měsíce trvající ruská barbarská agrese na Ukrajině výrazně zatěžuje stále více globální…

Ministerstvo financí navrhuje, aby ČEZ vyplatil vyšší dividendu za akcii

20.06.2022 12:52 Aktualizováno Ministerstvo financí navrhuje, aby polostátní energetická společnost ČEZ vyplatila akcionářům…

Bankovní rada ČNB zřejmě ve středu zvýší úrokové sazby až o 1,25…

19.06.2022 08:30 Bankovní rada České národní banka zřejmě ve středu zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu,…

ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS, firma je ohrožena sankcemi

17.06.2022 13:11 Aktualizováno Energetická Skupina ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem české firmy působící v jaderné energetice…

Meziroční inflace za první čtvrtletí činila 11,2 procenta

16.06.2022 11:07 Meziroční inflace za první čtvrtletí činila 11,2 procenta. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2021…

Související:

Právě se děje

reklama